Brighton-Arsenal 1-1 în Premier League. “Tunarii” pierd două puncte în faţa echipei lui Andone

Autor: Sorin Dumitrescu | 26.12.2018 | 19:13
Brighton .- Arsenal. meci în etapa a 19-a Premier League

Brighton – Arsenal 1-1 s-a jucat în etapa a 19-a din Premier League. De Boxing Day, “tunarii” s-au împiedicat de echipa de pe locul 13. Florin Andone a început meciul pe banca de rezerve şi a intrat pe teren în minutul 79. Atacantul român nu a ieşit cu nimic în evidenţă în cele aproape 15 minute petrecute pe gazon. Vezi toate detaliile partidei accesând aplicaţia de mai jos: echipele de start, comentariul LIVE TEXT minut cu minut, marcatorii etc.

Min, 35 / GOOOOOL Brighton! Bruno Locadia a înscris după o cursă din propria jumătate pe contraatac.

Min. 7 / GOOOOOL Arsenal! Pierre-Emerick Aubameyang a marcat cu un şut din interiorul careului.

UPDATE, ora 19:15 / A început meciul Brighton – Arsenal.

UPDATE, ora 18:30 / Au fost anunţate formaţiile de start pentru Brighton – Arsenal. Florin Andone este doar rezervă.

Practic, Brighton a trecut la lecţia de londoneză, pentru că după Chelsea urmează Arsenal, al cărui atac Lacazette-Aubameyang este foarte puternic şi dă mari frisoane apărărilor adverse. Ultimul succes acasă pentru pescăruşi a fost 3-1 cu Crystal Palace, rezultat care acum pare meritoriu, dacă luăm în calcul ce surpriză uriaşă a produs Crystal Palace în ultima rundă, când a câştigat pe terenul lui Manchester City de o manieră entuziasmantă. În ierarhia Premier League Arsenal ocupă locul 5, cu 37 de puncte, acelaşi număr de puncte ca şi locul 4, Chelsea. Brighton are 21 de puncte şi ocupă locul 13, la nouă peste primul loc retrogradabil.

Vezi ONLINE TV pe Eurosport 1 Brighton – Arsenal din Premier League LIVE VIDEO şi STREAM pe FANATIK.RO

Partida Brighton – Arsenal se joacă miercuri, 26 decembrie, de la ora 19:15, pe stadionul Amex, în cadrul etapei a 19-a, ultima a turului, programată de ceea ce englezii numesc The Boxing Day. Meciul va putea fi vizionat în direct şi în exclusivitate în România pe programul Eurosport 1, dar îl puteţi urmări în format LIVE VIDEO dacă veţi intra pe siteul FANATIK.RO. Ultima deplasare pentru Arsenal a însemnat un neaşteptat eşec la Southampton, londonezii cedând cu 3-2 la capătul unui meci în care au jucat cel mai slab meci din ultimele două luni.

Brighton .- Arsenal. Francezul Alexandre Lacazette, unul dintre oamenii de gol ai tunarilor
Brighton .- Arsenal. Francezul Alexandre Lacazette

Antrenorul oaspeţilor, spaniolul Unai Emery, l-a pierdut în partida cu Burnley pe mijlocaşul armean Mkhtarian, care se adaugă astfel pe listă lui Wellbeck, de mai multă vreme indisponibil. Însă problemele reale ar putea apărea dacă nu se vor reface trei dintre jucătorii importanţi din sistemul defensiv, spaniolii Bellerin şi Monreal, adică exact cei doi fundaşi de bandă cu apariţii consistente şi în atac, plus fundaşul central Mustafi. Şi oamenii lui Emery au destule motive să fie atenţi la acest meci, ei pierzând sezonul trecut cu 2-1 pe acest stadion, cu Arsene Wenger pe bancă.