Bursa stranierilor: Nicoliţă pasă de gol, Mutu, şters, Ştefan Radu, căpitan

...
02.09.2013 | 00:09
Bursa stranierilor Nicolita pasa de gol Mutu sters Stefan Radu capitan

Mirel Rădoi şi Cosmin Olăroiu se întîlnesc în acest weekend în Supercupa Emiratelor, pe Radu Ştefan îl aşteaptă un meci dificil împotriva lui Juventus, în vreme ce Costel Pantilimon trage speranţe că ar putea fi titularizat în poarta lui Man City după gafele comise de Hart.

EMIRATELE ARABE UNITE
* Mirel Rădoi (Al Ain) – A fost integralist în Supercupa Emiratelor, pe care echipa sa a jucat-o împotriva lui Al Ahli. Românul a fost avertizat cu cartonaş galben în minutul şase. Al Ahli a cîştigat partida cu Al Ain la penalty-uri, scor 3-2.

TURCIA
* Bogdan Stancu
(Gencler) – A fost titular şi a fost schimbat în minutul 74 în înfrîngerea din deplasarea de la Karabucspor, 0-1.
* Florin Cernat (Rizespor) – A fost titular şi a fost schimbat în minutul 60 în victoria de pe teren propiu, 2-1 cu Erciyesspor.
* Alexandru Ioniţă (Orduspor)

ANGLIA
* Costel Pantilimon (Man City) – A fost rezervă în meciul cîştigat pe teren propriu cu Hull City, scor 2-0.
* Răzvan Raţ (West Ham) – A fost rezervă în meciul pierdut acasă, 0-1 cu Stoke City.
Gabi Tamaş (West Brom) – Nu a făcut parte din lot la meciul pierdut acasă, 0-2 cu Swansea.
* Vlad Chiricheş (Tottenham) – Nu a făcut parte din lotul pentru meciul pierdut în deplasare la Arsenal, 0-1.

SPANIA
* Raul Rusescu (Sevilla) – Nu a fost reţinut în lot pentru meciul de acasă cu Malaga, scor 2-2.
* Cristi Săpunaru (Elche) – A evoluat 78 de minute în remiza 2-2 cu Almeria, primind un cartonaş galben cu puţin timp înainte de încheierea primei reprize.

GERMANIA
*  Alexandru Maxim (Stuttgart) – A avut o prestaţie incredibilă la meciul Stuttgart – Hoffenheim, scor 6-2. Maxim a fost titular şi a marcat două goluri. Cele două reuşite nu au fost singurele ”isprăvi” ale românului. Acesta a pasat decisiv la alte două goluri! A luat un cartonaş galben după ce şi-a dat tricoul jos şi a fost înlocuit în minutul 68.

FRANŢA

* Claudiu Keşeru (Bastia) – A evoluat 88 de minute şi a marcat un gol în victoria cu 2-1 asupra lui Toulouse. Totodată, a oferit pasa decisivă la golul lui Romaric, din minutul 67.
Dan Nistor (Evian) – Nu a fost inclus în lot pentru meciul cîştigat acasă cu Olympique Lyon, scor 2-1
* Bănel Nicoliţă (Saint Etienne) – A pasat decisiv la primul gol al meciului St. Etienne – Bordeaux, încheiat cu scorul de 2-1. Românul a fost schimbat în minutul 71 de Sissoko.
Aurelian Chiţu (Valenciennes) – A intrat în ultimele şapte minute ale meciului pierdut cu 0-1 împotriva lui Lorient
Mihai Roman (Toulouse) – Este indisponibil pînă la finalul acestui an.
* Adrian Mutu (Ajaccio) – A fost titular şi jucat 55 de minute în remiza albă înregistrată de Ajaccio pe terenul lui Sochaux. Românul a avut o evoluţie modestă.
* Ştefan Popescu (Ajaccio) – A intrat în prelungirile partidei cu Sochaux. 0-0 a fost rezultatul meciului

ITALIA
* Ştefan Radu (Lazio) – A fost integralist în meciul pierdut de Lazio cu 1-4 în faţa lui Juventus. Românul a fost căpitanul lazialilor.
* Marius Alexe (Sassuolo)  – A pornit ca titular şi a fost schimbat în minutul 64.
* Cristi Chivu (Inter)  – Acesta este accidentat şi nu a fost nici pe banca de rezerve. Inter a cîştigat cu 3-0 la Catania.
*  Paul Papp (Chievo) – A jucat toate cele 90 de minute în înfrîngerea 2-4 cu Napoli
* Adrian Stoian (Chievo) – A rămas pe banca de rezerve pe întreaga durată a meciului pierdut cu 2-4 în faţa lui Napoli
* Constantin Nica (Atalanta) – A fost rezervă neutilizată în victoria de pe teren propriu, 2-0 cu Torino.
* Denis Alibec  (Bologna)- A fost rezervă în remiza de pe teren propriu, 2-2, contra celor de la Sampdoria.
* Bogdan Lobonţ (AS Roma) – A rămas pe banca de rezerve în victoria categorică obţinută de Roma contra celor de la Verona, 3-0.
Laurenţiu Brănescu (Juve Stabia) – A fost integralist în eşecul 1-2 de pe teren propriu cu Spezia
Alexandru Pena (Bari) – A fost rezervă în remiza 0-0 cu Brescia
Sergiu Suciu (Juve Stabia) – A jucat 80 de minute în eşecul de pe teren propriu cu Spezia

RUSIA

* Adrian Ropotan (Volga) – A jucat toate cele 90 de minute în eşecul cu 0-1 de la Krasnodar. În minutul 35 a primit cartonaş galben
* Gigel Bucur (Kuban) – A intrat în minutul 68 al partidei terminate la egalitate, 0-0 cu Krîlia Sovietov Samara.
George Florescu – A fost iarăşi rezervă în egalul de pe teren propriu, 1-1 cu FK Rostov.
Gabi Mureşan (Tom Tomsk) – A fost titular şi a ieşit în minutul 81 al partidei pierdute în deplasare, 1-2 cu Spartak Moscova.

UCRAINA
Eric Bicfalvi (Volyn) – A rămas pe bancă în victoria, 1-0 cu Metalurg Doneţk.
* Alexandru Vlad (Dnepr)  – Nu a fost nici măcar pe banca de rezerve în remiza de la Kiev, 1-1 cu Dinamo.
* Alexandru Dandea (Goverla) – A fost rezervă în meciul pierdut acasă cu Vorskla Poltava, 1-2.
* Cristian Oros (Goverla) – A jucat tot meciul pierdut acasă cu Vorskla Poltava, 1-2.
Ionuţ Mazilu (Arsenal Kiev) – Nu a fost inclus în lotul pentru meciul pierdut în deplasare, 0-4 cu Zorya.
Ciprian Vasilache (Vorskla) – Nu a fost inclus în lotul pentru meciul cîştigat la Goverla Ujgorod, 2-1.

GRECIA
Costin Lazăr (PAOK) –  Este accidentat şi va lipsi peste două luni. PAOK a cîştigat acasă 4-1 cu Panionios.
* Dorin Goian (Asteras Tripolis) – A fost titular şi a luat un cartonaş galben în victoria de pe teren propriu, 2-0 cu Smyrnis.

BULGARIA
Cosmin Moţi (Ludogorets) – A fost integralist în eşecul cu 1-3 de la Cherno More, în minutul şapte primind cartonaş galben

CHINA
Cristian Dănălache (Jiangsu Sainty) – A evoluat toate cele 90 de minute în remiza 0-0 cu Guangzhou.

OLANDA
Cătălin Ţîră (Den Haag) – Nu a fost inclus în lot pentru meciul pierdut cu Heracles, scor 0-1

PORTUGALIA
Sebastian Mladen (Olhanense) – Doar rezervă în partida partida terminată la egalitate 1-1 în deplasarea de la Maritimo.

COREEA DE SUD
Ianis Zicu (Gangwon) – Nu a fost reţinut în lot pentru meciul pierdut acasă, 1-2 cu Ulsan.

ELVEŢIA
* Ovidiu Herea (Sion) – A jucat toate cele 90 de minute ale meciului Aarau – FC Sion 0-1. Românul a încasat un galben în minutul 37. Fostul mijlocaş al giuleştenilor a oferit pasa decisivă la singurul gol al meciului.