Sporturi

Buzărnescu, victorie mare la Eastbourne! Succes și la dublu alături de Begu

Autor: Traian Terzian | 25.06.2018 | 20:58
Mihaela Buzărnescu a obținut o victorie mare la Eastbourne în fața chinezoaice Shuai Peng și s-a calificat în turul doi

Jucătoarea de tenis Mihaela Buzărnescu, locul 28 WTA, a reușit o victorie mare în primul tur al turneului de iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii în valoare totală 917.664 de dolari.

UPDATE, ora 20:58 / Mihaela Buzărnescu a acces în sferturile de finală ale probei de dublu de la Eastbourne, alături de Irina-Camelia Begu. Cele două au învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-4, 3-6, 10-7, de cuplul Latisha Chan/Shuai Peng (Taiwan/China), cap de serie numărul 3. În sferturi, Begu şi Buzărnescu vor întâlni perechea Vania King/Katarina Srebotnik (SUA/Slovenia)

Mihaela Buzărnescu, care se află pe cea mai bună poziție din carieră, a învins-o, în runda inaugurală, cu scorul de 5-7, 6-2, 6-1, după două ore de joc, pe chinezoaica Shuai Peng, poziția 38 în ierarhia mondială.

Buzărnescu o va întâlni pe Kiki Bertens în turul doi la Eastbourne

În turul doi al turneului de la Eastbourne, Mihaela Buzărnescu o va întâlni pe olandeză Kiki Bertens, cap de serie numărul 12 și locul 20 WTA. Jucătoarea din Olanda a fost direct acceptată în turul secund al competiției britanice.

Pentru accederea în turul doi la Eastbourne, Mihaela Buzărnescu va primi 5.825 de dolari şi 30 de puncte WTA.

Săptămâna trecută, Mihaela Buzărnescu a ajuns până în semifinalele turneului de la Birmingham, tot pe iarbă, fiind învinsă de cehoaica Petra Kvitova. Cu banii obținuți la Birmingham, Miki a trecut de pragul de un milion de dolari în dreptul sumei brute obținute în urma câștigurilor din tenis. Este a zecea jucătoare din România care atinge această performanță.