“Ca Beckham!” Nicuşor Stanciu, eroul Slaviei Praga! Cum a jucat în ultimul meci important înainte să vină la naţională

19.03.2021 | 00:01
Ca Beckham Nicusor Stanciu eroul Slaviei Praga Cum a jucat in ultimul meci important inainte sa vina la nationala

Nicuşor Stanciu a ieşit iar la rampă, cu un nou gol pentru Slavia Praga. Internaţionalul român i-a uluit pe scoţieni cu o execuţie fenomenală. FANATIK a analizat jocul mijlocaşului ofensiv în returul cu Rangers, ultimul meci tare înainte de partidele naţionalei României.

Startul returului i-a găsit în roluri diferite pe Nicuşor Stanciu şi Ianis Hagi. Primul a început titular la Slavia Praga, în timp ce fiul “Regelui” a fost rezervă, după ce Steven Gerrard a preferat să meargă pe mâna lui Scott Arfield în startul partidei. Cu doi fotbalişti eliminaţi până în minutul 73, antrenorul lui Rangers nu l-a mai introdus pe Ianis Hagi în teren.

Cum s-a mişcat Nicuşor Stanciu în Rangers – Slavia Praga 0-2. Periculos încă din start

Chiar dacă Rangers a pus presiune încă din primele minute, Nicuşor Stanciu a iniţiat prima fază importantă a meciului. În minutul 3, internaţionalul român a avut o incursiune în banda stângă şi a trimis periculos în faţa porţii scoţienilor, însă Connor Goldson a fost pe fază şi a respins în corner.

Timp de aproape 30 de minute, Nicuşor Stanciu a trecut la munca de jos, la fel ca şi restul colegilor din ofensivă, atunci când scoţienii au atacat. Următoarea fază importantă a venit în minutul 33, când a primit o minge în zonă centrală, la aproape 30 de metri de poarta lui Rangers, şi a şutat, însă mingea a trecut cu mult peste.

În timpul primei reprize, Nicuşor Stanciu a alternat zonele de joc, trecând deseori din banda dreaptă în stânga şi invers. Pe finalul primei reprize, mijlocaşul român a oferit o pasă cu exteriorul, însă scoţienii s-au apărat bine.

Cifrele lui Nicuşor Stanciu după primele 45 de minute din Rangers – Slavia Praga

• Şuturi spre poartă – 1
  • Pase reuşite – 56% (9 din 16)
  • Dueluri câştigate – 5
  • Mingi pierdute – 4
  • Mingi recuperate – 2
  • Atingeri ale balonului – 26
Zonele de acţiune ale lui Nicuşor Stanciu în prima repriză din Rangers – Slavia Praga

În primele 20 de minute din a doua repriză, Nicuşor Stanciu nu prea s-a văzut în ofensivă. Pe plan defensiv, fotbalistul de 27 de ani s-a descurcat bine, fără să se complice.

Nicuşor Stanciu a ieşit la rampă în minutul 69, când l-a deschis perfect pe Masopust, blocat în extremis de Patterson cu un tackling de manual, atât de apreciat în fotbalul britanic.

Explozia lui Stanciu! I-a executat pe scoţieni: “O plecăciune în faţa lui”

Magia a fost dezlănţuită în minutul 73, când Nicuşor Stanciu a executat perfect o lovitură liberă de la 25 de metri. Internaţionalul român a plasat mingea la vinclu, fără ca portarul scoţienilor să aibă vreo şansă. Execuţia i-a lăsat pe mulţi cu gura căscată, iar reacţiile au curs pe reţelele de socializare.

“Golazo pentru Stanciu. A marcat de la el de acasă”, “Din faultul care a adus eliminarea lui Balogun, Stanciu s-a transformat în Beckham şi a marcat un gol splendid”, “Ce nebunie. A marcat în tur, iar acum închide calificarea cu execuţia asta” sau “O plecăciune în faţa lui Stanciu”, au fost câteva dintre reacţiile internauţilor.

În minutul 90, Nicuşor Stanciu a ieşit de pe teren, fiind înlocuit cu Onderj Lingr, iar românul a fost apaludat la scenă deschisă de cei din staff-ul Slaviei Praga.

Nicuşor Stanciu, cifre de senzaţie înainte de meciurile naţionalei

Chemat la naţională pentru meciurile cu Macedonia de Nord, Germania şi Armenia, Nicuşor Stanciu e în mare formă. În ultimele 5 meciuri în care a jucat, internaţionalul român a marcat 7 goluri şi este, de departe, cel mai în formă tricolor.