Baia Mare PIERDE la Gyor! Meciul cu Viborg, DECISIV pentru calificare

FINAL DE MECI! Gyor învinge cu 29-23 HCM Baia Mare după un meci în care a dominat mai mult în repriza secundă. Acest eşec nu e un capăt de ţară pentru HCM, care au şansa să se califice în...
08.03.2015 | 22:20
Baia Mare PIERDE la Gyor Meciul cu Viborg DECISIV pentru calificare

FINAL DE MECI! Gyor învinge cu 29-23 HCM Baia Mare după un meci în care a dominat mai mult în repriza secundă. Acest eşec nu e un capăt de ţară pentru HCM, care au şansa să se califice în sferturile de finală ale Ligii Campionilor cu o victorie în ultimul meci din grupele principale, pe teren propriu cu Viborg. HCM Baia Mare poate urca chiar pe locul 3 dacă Metz pierde cu Gyor.

Meciul decisiv pentru calificarea dintre HCM Baia Mare şi Viborg va avea loc pe 15 martie de la ora 20:00. Clasament grupa principală:

ddddk

FINAL DE MECI! Gyor – HCM Baia Mare 29-23

Min. 55. Abbigh marchează pentru Baia Mare, însă se păstrează diferenţa de 5 goluri

Min. 53: Gyor conduce jocul şi în acest moment au un avans liniştitor: 25-20

Min. 49: Makeeva marchează pentru 22-19

Min. 48: Herrem marchează pe contraatac pentru 22-18

Min. 46: Din păcate, HCM nu profită de omul în plus şi diferenţa rămîne una mare: 22-17

Min. 42: Herrem păstrează speranţele băimărencelor cu un gol frumos: 20-16

Min. 40: Marin marchează golul de 19-15, însă imediat vine reacţia unguroaicelor, care se desprind la 5 goluri

Min. 39: Scorul ia proporţii, Gyor reuşeşte să găsească mult mai uşor pivotul

Min. 38: Diferenţa rămîne de 3 goluri, HCM nereuşind să profite de o eliminare

Min. 34: Do Nascimento mai transformă o aruncare de la 7 metri şi HCM rămîne în meci. 15-13

Min. 33: Abbingh reduce diferenţa şi e 14-12

Min. 31: Gyor începe bine repriza secundă şi are cel mai mare avantaj de pînă acum: 13-10

PAUZĂ: Gyor conduce cu 12-10 la pauză după o repriză dominată timp de 25 de minute de HCM Baia Mare. Păcat de lipsa de concentrare de pe final de repriză. Arenhart a apărat foarte bine

Min. 28: Kovacsis transformă o nouă aruncare de la 7 metri şi unguroaicele conduc cu 11-10

Min. 26: Elisei readuce egalitatea

Min. 25: Szucz este eliminată 2 minute şi Kovacsis transformă

Min. 22: Davydenko marchează pentru 9-7 după alte două intervenţii perfecte ale lui Arenhardt

Min. 19: Arenhardt scoate două lovituri de la 7 metri

Min. 17: Marin readuce HCM în avantaj! E 7-8

Min. 16: Nechita marchează pe contraatac şi e 7-5 pentru Baia Mare

Min. 15: Makeeva readuce HCM în avantaj 6-5. Gyor nu străluceşte însă poate oricînd să rupă echilibrul

Min. 11: Fază foarte bună a lui HCM şi scorul e egal 5-5

Min.10: Unguroaicele conduc prima dată după golul marcat de Heidi Loke

Min. 6: Do Nascimento marchează din nou de la 7 metri, dar Sen egalează din nou foarte repede

Min. 4: Elisei începe bine meciul cu două goluri marcate, 2-3 Baia Mare

Min. 3: Do Nascimento marchează de la 7 metri, 2-1 Baia Mare

Min. 2: Elisei deschide scorul pentru Baia Mare, Dar Kovacs egalează repede

START DE MECI

UPDATE 20:00 / Atmosferă superbă în sala din Gyor. HCM Baia Mare se califică cu o victorie în Ungaria.

HCM Baia Mare joacă un meci foarte important în această seară, începînd cu ora 20:00. Româncele se deplasează la Gyor, în Ungaria, pentru un meci din grupa 2 a Ligii Campionilor.

Cu doar cîteva ore înaintea partidei, Metz a cîştigat duelul din Suedia cu Savehof, scor 23-21, aşa că avem parte de cîteva calcule mai complicate. Pentru a nu depinde de alte rezultate în cursa pentru calificare, echipa lui Tone Tiselj are nevoie de cel puţin un egal în Ungaria.