Alegeri 2024

Călin Georgescu neagă că ar avea legături cu Horațiu Potra: “Știu de el, cum știți și dumneavoastră”

Călin Georgescu spune că nu l-a întâlnit niciodată pe Horațiu Potra, liderul grupării de mercenari care a acționat în Africa.
09.12.2024 | 07:00
Calin Georgescu neaga ca ar avea legaturi cu Horatiu Potra Stiu de el cum stiti si dumneavoastra
Ce a răspuns Călin Georgescu, întrebat dacă îl cunoaște pe Horațiu Potra, liderul grupării de mercenari care a acționat în Africa. Sursa foto: Hepta / Inquam Photos / George Călin
ADVERTISEMENT

Duminică, 8 decembrie, în ziua în care Horațiu Potra, liderul grupării de mercenari care a acționat în Africa, a fost reținut, candidatul la prezidențiale, Călin Georgescu, a negat că ar avea legături cu această persoană.

Ce a răspuns Călin Georgescu, întrebat dacă îl cunoaște pe Horațiu Potra, liderul grupării de mercenari care a acționat în Africa

În prezent consilier local la Mediaș, Horațiu Potra (55 de ani), este prezentat în spațiul public drept fost luptător în Legiunea Străină și cel care coordonează paza privată pentru candidatul Călin Georgescu.

ADVERTISEMENT

Duminică, șeful grupării de mercenari care a acționat în Africa a fost săltat din trafic. Mai multe mașini care se îndreptau spre București au fost oprite de polițiști. În aceste vehicule, oamenii legii au găsit arme și alte obiecte periculoase.

La orele serii, Horațiu Potra a fost scos încătușat din sediul Inspectoratului Județean de Poliție Prahova, după mai multe ore de audieri. Acesta a fost reținut pentru 24 de ore. Este acuzat de instigare publică și nerespectarea regimului armelor și munițiilor.

ADVERTISEMENT

Prezent la o emisiune televizată, Călin Georgescu, independentul care a câștigat turul I al alegerilor prezidențiale din 24 noiembrie 2024, a fost întrebat dacă a auzit de Horațiu Potra, dacă are vreo legătură cu el și dacă el l-a chemat la București.

Georgescu a răspuns: ”Am auzit și eu, sigur că da. Nici vorbă, nu. Nu există așa ceva. Știu de el, evident, știu cum știți și dumneavoastră“. Apoi, la replica moderatoarei că aceasta nu auzise niciodată de Horațiu Potra, politicianul a adăugat: ”Nu, adică în sensul că nu e de acum, e chestie mai veche povestea asta” (…) Nu l-am întâlnit. N-am de ce să spun lucrul ăsta. Știu şi eu cum a auzit toată lumea“, a mai spus Georgescu.

ADVERTISEMENT

Avocații lui Potra neaga și ei legăturile cu Georgescu

La rândul lor, avocații lui Horațiu Potra spun că, din punctul lor de vedere, clientul lor nu are legături cu Călin Georgescu. ”În momentul de față este reținut pentru 24 de ore și procedura penală ne spune că înainte de expirarea măsurii reținerii se poate dispune o măsură de control judiciar sau de arest preventiv sau poate fi lăsat în libertate.

Nu ni s-a comunicat. Ce ni s-a comunicat este că vor vedea dacă apar şi alte probe”, a declarat, duminică seară, avocata Christiana Mondea de la Baroul Sibiu, conform News.ro.

ADVERTISEMENT

Când a fost întrebată dacă clientul său are legături cu Călin Georgescu, apărătoarea lui Potra a răspuns: ”Din punctul, nostru de vedere, nu. Nu există în dosar un astfel de lucru”.

ADVERTISEMENT