Campionatul European masculin de handbal 2022! Suedia, noua campioană europeană. Victorie dramatică în fața Spaniei. Video

Suedia a învins Spania în finala Campionatului European de handbal masculin, scor 27-26, cu un gol marcat din 7 metri la ultima fază și a cucerit pentru a cincea oară trofeul.
Campionatul European masculin de handbal 2022 Suedia noua campioana europeana Victorie dramatica in fata Spaniei Video
Suedia este noua campioană a Europei, după ce a învins Spania, câștigătoare ultimelor două ediții, cu un 7 metri transformat la ultima fază. Sursă foto: Twitter
30-01-2022
17:21

Spania - Suedia 26-27

Vezi aici cele mai importante faze

Min. 60: Suedia este noua campioană a Europei, după ce a învins Spania, câștigătoare ultimelor două ediții, cu un 7 metri transformat la ultima fază. Scor 26-27.

Min. 50: Suedezii revin la conducerea jocului cu 10 minute înainte de final. Scor 22-23.

Min. 40: Spaniolii țin de avantajul minim și în startul reprizei secunde. Scor 19-18.

Min. 30: Ibericii au revenire extraordinară și intră la pauză cu un gol avantaj. Scor 13-12.

Min. 25: Suedezii continuă să mențină avantajul minim. Scor 10-11.

Min. 15: Partida se desfășoară într-un ritm extraordinar și suedezii sunt în față cu un singur gol: Scor 6-7.

Min. 5: Început echilibrat de meci, cu un plus pentru Suedia. Scor 1-2.

A început finala Spania – Suedia

30-01-2022
16:30

Danemarca a luat bronzul

Echipa națională de handbal masculin a Danemarcei a câștigat medalia de bronz la Campionatul European, după ce a învins în finala mică, scor 35-32 după prelungiri, reprezentativa Franței.

Cei mai buni marcatori ai nordicilor au fost Holm – 10 goluri și Kirkelokke – 5, în timp ce de la francezi s-a remarcat Mahe – 8. Pentru danezi, dubli campioni continentali, este a șaptea medalie la un Campionat European și a patra de bronz. Francezii rămân cu cinci medalii, trei de aur și două de bronz.

28-01-2022
19:43

LIVE Franța - Suedia 33-34

Vezi aici cele mai importante faze.

Min. 60: Suedia a reușit o mare surpriză și a învins Franța în semifinale, scor 34-33. În marea finală de duminică, 30 ianuarie, nordicii vor întâlni Spania.

Min. 52: Nordicii își măresc avantajul si sunt aproape de marea finală. Scor: 26-30.

Min. 46: Suedezii reușesc să-și mențină avantajul de 2 goluri. Scor: 24-26.

Min. 38: Repriza secundă se desfășoară sub semnul echilibrului. Scor 19-21.

Min. 30: Suedezii au un final de repriză fantastică și intră la vestiare cu un avantaj de 3 goluri. Scor: 14-17.

Min. 26: Nordicii revin fantastic și trec în avantaj: Scor 13-14.

Min. 13: Suedezii revin în partidă. Scor 7-5

Min. 6: Francezii încep în forță meciul și conduc deja cu 5-1.

A început meciul Franța – Suedia, a doua semfinală de la Campionatul European.

28-01-2022
17:12

Spania - Danemarca 29-25

Min. 60: Spania a reușit o revenire senzațională în semifinala cu Danemarca și s-a impus cu 29-25. Ibericii, care au câștigat ultimele două ediții, vor juca pentru a treia oară consecutiv în semifinala europeană.

Min. 55: Spania se distanțează și e aproape de calificare. Scor: 26-23.

Min. 50: Ibericii reușesc să păstreze avansul de 2 goluri. Scor: 23-21.

Min. 45: Spaniolii fac o repriză secundă fantastică și trec în avantaj. Scor: 21-19.

Min. 40: Echilibrul se menține în prima semifinală. Scor: 18-18

Min. 35: Ibericii continuă revenirea și după pauză și reușesc egalarea. Scor 15-15.

Min. 30: Spania are un final de repriză foarte bun și intră la pauză doar cu un deficit de un gol. Scor: 13-14.

Min. 25: Danezii păstrează în continuare avantajul de 3 goluri: Scor: 8-11.

Min. 20: Nordicii se află la conducerea jocului și își măresc avantajul. Scor: 5-8

Min. 15: Danemarca apasă pe accelerație și se distanțează pe tabelă. Scor: 4-6.

Min. 10: Jocul curge pe aceleași coordonate, cu un mic plus pentru nordici. Scor: 2-3.

Min. 5: Meciul a început extrem de echilibrat, cele două formații apărându-se agresiv. Scor 1-1.

A început meciul Spania – Danemarca, prima semifinală de la Campionatul European.

28-01-2022
16:41

Norvegia, succes nebun în fața Islandei

Echipa națională de handbal masculin a Norvegiei a încheiat pe locul 5 la Campionatul European, după ce a învins într-un meci de clasament reprezentativa Islandei.

Norvegienii s-au impus cu 34-33 după prelungiri, reușind golul victoriei la ultimul atac. La finalul primelor 60 de minute, scorul a fost egal, 27-27, după ce la pauză norvegienii aveau patru goluri avans.

27-01-2022
17:21

Moment umoristic cu jucătorii Suediei în prim-plan

Jucătorii Suediei au oferit un filmuleț care s-a viralizat rapid pe rețelele de socializare, după ce au mutat o mașină parcată greșit, pentru ca autocarul naționalei să poată trece.

26-01-2022
21:08

Franța a câștigat împotriva Danemarcei! Cum arată semifinalele

Franța a câștigat împotriva Danemarcei, scor 30-29 la capătul unui meci de infarct și “cocoșii” reuşesc să prindă semifinalele. Danezii au condus cu 17-12 la pauză şi cu 27-22 în partea secundă a meciului, însă Franţa a revenit miraculos şi a preluat conducerea pentru prima dată cu un minut şi jumătate înainte de final. S-a încheiat 30-29 şi Franţa câştigă grupa în dauna danezilor. Victoria Franţei elimină Islanda, care va juca doar pentru locurile 5-6.

Suedia a învins Norvegia cu 24-23 și va juca în semifinale

Naționala Suediei a dat peste cap calculele hârtiei, producând o imensă surpriză în Grupa principală 2 a competiției continentale. În ultimul meci din grupă s-au întâlnit Norvegia și Suedia, iar norvegienilor le era suficient și un egal pentru a se califica.

Norvegia a condus la pauză cu 14-9 și a marcat primul gol al reprizei secunde. Dar, cu toate acestea, Suedia a recuperat difeferența și a restabilit egalitatea cu 90 de secunde înainte de final.

Mai mult, Suedia a beneficiat de o aruncare de la 7 metri cu 13 secunde înainte de final, iar Chrintz și-a adus echipa în avantaj. Ultimul atac a apariținut Norvegiei, dar Sagosen a tras peste poartă.

În urma acestui rezultat, Suedia termină Grupa principală 2 pe locul secund, cu același număr de puncte ca Spania, dar este dezavantajată de rezultatul din meciul direct, 32-28 pentru iberici. Norvegia a ocupat locul 3.

Miercuri vor avea loc ultimele meciuri din Grupa principală 1: Muntenegru – Islanda (16:30), Olanda – Croația (19:00) și Danemarca – Franța (21:30). Înainte acestor partide, Danemarca are 8 p și este calificată în semifinale, Franța are 6 p, Islanda – 4 p, iar Croația, Muntenegru și Olanda – câte 2 p.

Clasamentul final al Grupei principale 2:

25-01-2022
16:08

Deținătoarea titlului a învins Polonia cu 28-27

Naționala masculină de handbal a Spaniei s-a calificat în semifinalele Campionatului European, după ce a învins Polonia cu 28-27 (14-13) în ultimul ei meci din Grupa principală 2.

Eroul deținătoarei titlului a fost portarul Corrales, care a avut două parade în ultimul minut, din postură de singur cu jucătorii adverși. În urma acestui rezultat, Spania a acumulat 8 p și nu mai poate pierde unul dintre primele două locuri.

Tot azi vor mai avea loc meciurile Suedia – Norvegia, care va da a doua echipă calificată în semifinale (de la ora 21:30 a României), și Germania – Rusia (19:00), care contează doar pentru palmares.

Mâine se joacă ultimele meciuri din Grupa principală 1: Muntenegru – Islanda (16:30), Olanda – Croația (19:00) și Danemarca – Franța (21:30). Înainte acestor partide, Danemarca are 8 p și este calificată în semifinale, Franța are 6 p, Islanda – 4 p, iar Croația, Muntenegru și Olanda – câte 2 p.

24-01-2022
22:23

Franța are nevoie de remiză cu Danemarca pentru a prinde semifinalele

Meciul de handbal dintre Franța și Muntenegru, din Grupa principală 1 a Campionatului European masculin, va intra în istoria competiției, deoarece arbitrii au eliminat doi jucători după nici 20 de minute de la debutul confruntării.

Căpitanul muntenegrean Vasko Sevaljevic a primit prima dată un cartonaș roșu în minutul 13, pentru un fault asupra lui Nikola Karabatic. Acesta a fost servit Yanis Lenne la marginea semircecului de 6 m, a marcat al patrulea gol al jocului, dar dupăî ce a fost lovit în față de Sevaljevic, a rămas la pământ.

Ulterior, în minutul 18, portarului francez Vincent Gerard a fost eliminat, deoarece a ieșit din poartă pentru a intercepta o minge, dar a lovit un jucător advers.

Franța s-a impus în fața Muntenegrului cu 36-27 (16-12), dar nu este sigură de calificarea în semifinale. În celelalte meciuri ale zilei, Danemarca a învinjs Olanda cu 35-23 (21-12), iar Croația a dispus la limită de Islanda, cu 23-22, deși la pauză era copndusă cu 10-12.

În urma acestor rezultate, Danemrca are maximum de puncte, 8, fiind urmată de Franța (6 p), Islanda (4 p), Croația, Muntenegru și Olanda (toate câte 2 p).

În ultima etapă, programată pe 26 ianuarie, au loc partidele: Muntenegru – Islanda, Olanda – Croația și Danemarca – Franța. Primele două se califică în semifinale.

În Grupa principală 2, marți au loc meciurile: Polonia – Spania, Germania – Rusia șl Suedia – Norvegia. Norvegia, Suedia și Spania au câte 6 p și își vor disputa locul în semifinale, fiind urmate de Rusia (3 p), Germania (2 p) și Polonia (1 p).

Clasamentul Grupei principale 1:

22-01-2022
21:04

Franţa, înfrângere şoc împotriva Islandei! Danemarca merge ceas

Franţa a pierdut meciul cu Islanda, scor 21-29 şi calculele se complică în prima grupă principală de la Campionatul European. “Cocoşii” au calificarea pusă în pericol după ce nordicii i-au egalat la puncte.

Danemarca îşi respectă statutul de favorită şi are maximum de puncte după victoria obţinută în faţa Croaţiei, scor 27-25. Olanda a învins Muntenegru cu 24-20, însă ambele au şanse mici de calificare.

Clasamentul primei grupe principale:

Clasament grupa principală
21-01-2022
21:14

Rezultatele zilei de vineri, 21 ianuarie. Suedia s-a distrat cu Polonia

Nicio surpriză nu s-a înregistrat vineri la Campionatul European de handbal masculin. Toate cele trei partide programate s-au încheiat cu rezultate scontate. Poate doar în cazul Suediei se poate spune că diferența de 10 goluri, în fața Poloniei, este puțin prea aspră.

Victorie dramatică a Spaniei în fața Rusiei

Spania s-a impus dramatic în duelul cu Rusia, scor 26-25, iar finalul a fost incandescent. Ibericii au preluat conducerea în ultimele minute, iar rușii au primit o lovitură de la șapte metri la ultima fază a confruntării, primit după intervenția arbitrajului video.

Soroka a tras cu putere, dar mingea s-a dus în stâlpul porții și a ieșit în afara terenului.

21-01-2022
07:11

Rezultatele zilei de joi, 20 ianuarie. Muntenegru a produs surpriza în fața Croației

O singură surpriză s-a înregistrat joi, 20 ianuarie, la Campionatul European de handbal masculin găzduit de Ungaria și Slovacia. Vorbim despre eșecul suferit de fosta finalistă, Croația, scor 26-32, în fața Muntenegrului, care a început această ediție a competiției cu trei succese consecutive.

Cu lotul decimat de coronavirus, Islanda a rezistat, în schimb, doar 20 de minute în faţa campioanei mondiale Danemarca, care s-a impus fără emoții, scor 28-24 şi a rămas la rândul ei neînvinsă. Nici Franţa (n.r. campioana olimpică) nu a înșelat așteptările, ba chiar a avut o misiune surprinzător de ușoară în fața Olandei, pe care a învins-o la 10 goluri, într-un meci controlat autoritar. Rezultatele complete ale zilei:

• Olanda – Portugalia 32-31

Islanda şi Olanda s-au calificat de pe primele două locuri în grupele principale, în timp ce Ungaria, una dintre gazdele competiţiei, părăseşte turneul final, la fel ca Portugalia.

Grupa D

• Polonia – Germania 23-30
  • Belarus – Austria 29-26

Germania şi Polonia merg în grupele principale, în timp ce Belarus şi Austria au părăsit Europeanul de handbal masculin.

18-01-2022
16:54

Coronavirusul lovește naționalele Germaniei și Franței

Echipele naționale ale Germaniei și Franței au fost lovite de cazuri de Covid-19 în rândul jucătorilor din lot.

Conform L’Equipe, reprezentativa Germaniei are nu mai puțin de șase jucători infectați. Primul testat pozitiv a fost fundașul Julius Kuhn, care nu a putut evolua în victoria în fața Austriei. După acest joc, nemții au înregistrat cinci noi cazuri: Kai Hafner, Timo Kastening, Lukas Mertens, Luca Witzke și Andreas Wolff.

Hendrik Wagner, care a ajuns duminică la Bratislava, acolo unde joacă Germania, a fost testat pozitiv chiar înainte de a intra în bula impusă de organizatori. În urma acestor cazuri, au fost chemați de urgență de acasă handbaliștii Johannes Bitter, Rune Dahmke, Sebastian Firnhaber, Paul Drux și Fabian Wiede.

De asemenea, apărătorul francez Karl Konan a fost testat pozitiv cu coronavirus și a intrat imediat în izolare. El va fi înlocuit de Theo Monar, care a fost infectat cu Covid-19 acum câteva zile. Acesta va efectua un test RT-PCR, apoi va fi izolat până la aflarea rezultatului.

17-01-2022
21:14

Muntenegru, victorie surpriză cu Slovenia! Situaţie încheiată în patru grupe

S-a stabilit ierarhia finală în patru din cele şase grupe de la Campionatul European. Prima surpriză zilei a venit din partea naţionalei din Muntenegru, care a reuşit să învingă Slovenia, scor 33-32. Suedia a avut o evoluţie modestă şi nu a reuşit să învingă Cehia, meci încheiat egal, 27-27. Marţi se încheie faza grupelor preliminare, cu ultimele patru meciuri rămase de disputat din grupele B şi D.

Ungaria a învins Portugalia la un gol diferență

Ziua a treia a Campionatului European masculin de handbal, organizat de Ungaria și Slovacia între 13 și 30 ianuarie, a programat patru meciuri.

Naționala masculină de handbal a Ungariei a obținut prima victorie la actuala ediție a CE, impunându-se cu 31-30 în fața Portugaliei. Meciul a avut loc la Budapesta, iar echipa gazdă a condus aproape pe toată durata partidei.

Cu 13 secunde înainte de final, Portugalia a egalat la 30 prin Daymaro Salina, după care gazdele au cerut time-out. Ungaria a repus mingea în joc, Dominik Mathe a marcat, după care s-a dezlănțuit nebunia pe parchet și în tribune.

Într-un alt meci, Germania a învins Austria cu 33-29 și s-a calificat în grupele principale ale competițieialături de Polonia.

Danemarca a învins Slovenia la 11 goluri diferență

Ziua a treia a Campionatului European masculin de handbal, organizat de Ungaria și Slovacia între 13 și 30 ianuarie, a programat opt meciuri.

Având în vedere modul în care Slovenia a jucat împotriva Macedoniei de Nord, mulți s-ar fi așteptat că echipa va da o replică bună și Danemarcei, dar nordicii, conduși de Niklas Landin și Mikkel Hansen, a obținut o victorie care îi trimite în grupele principală.

Grupele C și F au oferit meciuri echilibrate, astfel că lucrurile se vor clarifica abia după etapa a treia. Croația a învins Serbia la trei goluri, în timp ce Rusia a profitat de prestația modestă a Norvegiei și s-a impus la limită. Asta deoarece în ultimele 90 de secunde Harald Reinkind și Sander Sagosen au ratat ocazia de a egala.

Polonia, victorie surpriză cu Austria! Toate rezultatele de vineri

A doua zi a Campionatului European de Handbal a programat trei meciuri. Germania a trecut cu 33-29 de Belarus. A fost un meci cu emoţii pentru nemţi, care au fost conduşi la pauză cu un gol. Polonia a reuşit surpriza zilei, învingând Austria cu 36-31.

Portugalia – Islanda a fost meciul vedetă al zilei. Nordicii au jucat perfect şi nu le-au dat nicio şansă adversarilor. În final, Islanda a câştigat cu 28 – 24, un meci în care au fost în avantaj încă de la jumătatea primei reprize.

Prima zi, primul şoc! Ungaria pierde acasă împotriva Olandei. Rezultatele zilei

Ungaria a pierdut în debutul Campionatului European pe MVM Dome din Budapesta în faţa a 20.000 de fani. Olanda s-a impus cu 31-28, furnizând prima surpriză a turneului. Franţa a câştigat duelul împotriva Croaţiei, 27-22, în derby-ul primei zile. Danemarca şi-a respectat statutul de favorită şi a câştigat fără să forţeze în faţa naţionalei din Muntenegru.

Ungaria – Țările de Jos 28 – 31

Campionatul European de handbal masculin se anunță unul dintre cele mai spectaculoase competiții ale anului. 24 de formații se luptă pentru trofeu în turneul găzduit de Ungaria și Slovacia și care se ține între 13 și 30 ianuarie.

Campionatul European de handbal masculin 2022. Danemarca lui Mikkel Hansen, marea favorită

Danemarca este marea favorită. Naționala lui Mikkel Hansen a câștigat ultimele două ediții ale campionatului mondial, însă a fost învinsă de Franța în finala olimpică, după un ultim act strâns: 23-25.

Campioana en-titre este Spania, care a obținut titlul european în 2020 după o finală câștigată împotriva Croației, scor 22-20. Ibericii sunt și la această ediție printre favoriți, însă e greu de crezut că vor repeta performanța din urmă cu doi ani.

România, șansă istorică de a ajunge la turneul final! Ne-a bătut Kosovo

România a avut o șansă istorică de a ajunge la turneul final. După un început bun de campanie în care am învins Muntenegru, 36-27, “tricolorii” aveau nevoie de două victorii împotriva naționalei din Kosovo.

Însă, elevii antrenați la acea vreme de Dragoș Fortuneanu au făcut egal în deplasare și au pierdut la cinci goluri pe teren propriu, o rușine istorică. Ultima șansă de calificare a “tricolorilor” a fost o victorie în Muntenegru, însă România a pierdut și acel meci.

Ungaria și Slovacia, gazdele turneului! Maghiarii se laudă cu cea mai mare sală din Europa

Astfel, Suedia și Muntenegru sunt echipele calificate din grupa României. Echipa antrenată de Glenn Solberg este considerată a doua favorită a turneului după Danemarca. Cele două formații au jucat și finala mondială de anul trecut.

Gazde sunt Ungaria și Slovacia. La maghiari se va juca handbal la Budapesta, Szeged și Debrecen, în timp ce slovacii pun la dispoziție sălile din Bratislava și Kosice. Iese în evidență MVM Dome din Budapesta, cea mai mare sală din Europa, cu 20.000 de locuri, arenă care va găzdui finala.

Program, rezultate și clasamente la Campionatul European de handbal masculin 2022!

Cele 24 de echipe sunt împărțite în 6 grupe, iar primele două formații din clasament merg în cele două grupe principale. De acolo se vor alege cele patru semifinaliste, primele două clasate din fiecare grupă principală. Locurile 3 vor juca în meci direct pentru locul 5. Primele patru clasate se califică la Mondiale.