Campionatul Mondial de handbal masculin 2023. Danemarca – Franța 34-29, nordicii obținând al treilea titlu mondial consecutiv. Spania a luat ”bronzul”

Campionatul Mondial de handbal masculin se va disputa în Suedia şi Polonia, între 11 şi 29 ianuarie. Danemarca este campioana ultimelor două ediţii şi mare favorită.
29.01.2023 | 23:30
Campionatul Mondial de handbal masculin 2023 Danemarca  Franta 3429 nordicii obtinand al treilea titlu mondial consecutiv Spania a luat bronzul
Deţinătoarea trofeului, Danemarca, şi campioana olimpică Franţa vor disputa finala Campionatului Mondial de handbal masculin, din Polonia şi Suedia. Sursă foto: Twitter International Handball Federation
29-01-2023
20:19

Danemarca - Franța 34-29, iar nordicii iau al treilea titlu mondial la rând. Spania a cucerit ”bronzul”

Vezi aici cele mai importante faze.

Min.55: Cu cinci minute înainte de final, danezii conduc cu 31-27.

Min.50: Danezii se desprind din nou la trei goluri (27-24).

Min.45: Diferența rămâne de un gol la mijlocul reprizei secunde (24-23).

Min.40: Francezii se apropie la numai un gol, 21-20.

Min.35: Danezii au fost egalați în startul reprizei, dar au reușit să preia din nou conducerea (19-17).

Min.31: Startul reprizei secunde.

Min.30: La pauză, 16-15 pentru dubla campioană mondială, Danemarca.

Min.20: Francezii au redus din handicap, dar nordicii au +3 (14-11)

Min.15: Danezii conduc cu cinci goluri (12-7) la jumătatea primei reprize.

Min.10: Danemarca conduce cu 8-4 după primele 10 minute.

Min.1: Start meci.

Finala mică a fost câștigată de Spania, 39-36 contra Suediei. La pauză, nordicii conduceau cu 22-18. Ibericii au egalat la 23, iar apoi nu au mai cedat inițiativa.

29-01-2023
08:22

Danemarca și Franța luptă pentru aurul Mondial

Danezii, care au câștigat ultimele două ediții de Mondial, s-au impus în faţa Spaniei, scor 26-23, iar în cea de-a doua semifinală a câştigat Franţa, scor 31-26, cu Suedia.

Marea finală va avea loc duminică, 29 ianuarie, de la ora 22:00, și va fi transmisă de Digi Sport 2. Meciul pentru medalia de bronz dintre Spania și Suedia va începe la ora 19:00 și se poate vedea pe Digi Sport 3.

27-01-2023
21:45

Când se joacă Spania - Suedia, finala mică a Mondialului

Spania – Suedia este finală mică a Campionatului Mondial de handbal masculin. Partida va avea loc duminică, 29 ianuarie, înainte de marele meci dintre Danemarca și Franța.

Partida va fi transmisă de Digi Sport 3, de la ora 19:00. Finala Campionatului Mondial începe la ora 21:15 și va fi transmisă pe Digi Sport 2.

27-01-2023
21:37

Franța - Suedia 31-26, în a doua semifinală a Campionatului Mondial

Franța este cea de-a doua finalistă a Campionatului Mondial de handbal masculin, după ce s-a impus în fața Suediei, cu scorul 31-26.

Astfel, Danemarca – Franța este marea finală a Mondialului. Partida va avea loc duminică, 29 ianuarie, de la ora 21:15 și va fi transmisă în direct de Digi Sport 2.

27-01-2023
18:44

Spania - Danemarca 23-26, în prima semifinală de la Mondiale

Danermarca este prima echipă calificată în finala Campionatului Mondial. „Vikingii” au reușit să câștige cu 26 la 23 împotriva Spaniei. Nordicii au luat un avantaj consistent încă din prima repriză, când au intrat la pauză cu un avans de cinci goluri: 15-10, care s-a menținut până la final.

Este pentru prima oară la un Campionat Mondial când semifinalele de la ultima ediție s-au „rejucat”. În urmă cu doi ani, Danemarca juca cu Spania și câștiga cu 35-33. Danezii au ajuns la 27 de meciuri consecutive fără înfrângere la Campionatul Mondial.

De cealaltă parte, Suedia și Franța s-au întâlnit și ele în cealalaltă semifinală. Atunci a avut câștig de cauză Suedia, care a câștigat cu 32 la 26.

25-01-2023
21:26

Franța și Suedia, ultimele calificate în semifinale

Franța și Suedia s-au calificat calificat în semifinalele Campionatului Mondial de handbal masculin și vor fi adversare pentru un loc în marea finală.

După o primă repriză echilibrată, francezii au dominat partea secundă și au învins Germania, scor 35-28. Suedezii au condus în permanență sfertul împotriva Egiptului și în cele din urmă s-au impus cu 26-22.

Semifinalele vor avea loc vineri, 27 ianuarie, iar finala este programată duminică, 29 ianuarie, de la ora 18:00.

25-01-2023
19:46

Danemarca şi Spania, primele semifinaliste ale Campionatului Mondial

Deţinătoarea trofeului, Danemarca, şi reprezentativa Spaniei sunt primele două semifinaliste ale Campionatului Mondial de handbal masculin.

Nordicii au învins categoric Ungaria în sferturile de finală, scor 40-23, și continuă cursa pentru apărarea trofeului. În schimb, ibericii au trecut de Norvegia, scor 35-34, după nu mai puțin de patru reprize de prelungiri. Cele două formații se vor întâlni, vineri, 27 ianuarie, în semifinalele competiției.

În celelalte sferturi, programate tot miercuri, vor avea loc întâlnirile Franţa – Germania şi Suedia – Egipt.

25-01-2023
07:38

Cine transmite la tv sferturile de finală ale Campionatului Mondial de handbal masculin

Miercuri vom afla semifinalistele Campionatului Mondial de handbal masculin. Toate sferturile de finală sunt programate în această zi și vor putea fi urmărite în direct la tv după următorul program.

• ora 19:00 Norvegia – Spania (Digi Sport 2, Prima Sport 3)
  • ora 19:00 Danemarca – Ungaria (Digi Sport 3, Prima Sport 4)
  • ora 21:30 Franța – Germania (Digi Sport 3, Prima Sport 3)
  • ora 21:30 Suedia – Egipt (Digi Sport 4, Prima Sport 4)

În plus, dintre meciurile de clasament, vor mai fi transmise la tv următoarele:

• ora 14:00 Uruguay – Algeria (Digi Sport 2)
  • ora 16:30 Arabia Saudită – Maroc (Digi Sport 2)
23-01-2023
21:47

Programul complet al sferturilor de finală

Odată cu ultimele meciuri din Grupele Principale III și IV, am aflat toate cele 8 echipe calificate în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Handbal masculin.

• Olanda – Germania 26-33

Germania şi Norvegia s-au calificat matematic în sferturile de finală, cu o etapă înainte de finalul grupelor principale.

grupa c

Grupa IV Principală

• Egipt – Bahrain 26-22
  • Croația – Belgia 34-26
  • SUA – Danemarca 24-33

Egipt s-a calificat matematic în sferturile de finală, cu o etapă înainte de finalul grupelor principale.

• ora 19:00 Qatar – Norvegia
  • ora 21:30 Olanda – Germania (Digi Sport 3)

Programul și televizările de joi, 19 ianuarie

• ora 16:30 Qatar – Olanda (Digi Sport 2, Prima Sport 3)
  • ora 19:00 Germania – Argentina (Digi Sport 2, Prima Sport 1)
  • ora 21:30 Norvegia – Serbia

• ora 16:30 SUA – Bahrain (Digi Sport 4, Prima Sport 2)
  • ora 19:00 Egipt – Belgia (Digi Sport 4, Prima Sport 3)
  • ora 21:30 Danemarca – Croația (Digi Sport 2)

Clasament GRUPA H

Primele 3 echipe clasate în fiecare grupă s-au calificat în faza grupelor principale.

11:12

Rezultatele de duminică, 15 ianuarie 2023 la Campionatul Mondial de Handbal Masculin

21:08

Programul și televizările, vineri, 13 ianuarie 2023 la Campionatul Mondial de Handbal Masculin! Toate scorurile de joi

Zi plină la Campionatul Mondial de handbal masculin. Favoritele Suedia şi Spania au început cu dreptul competiţia, în timp ce Islanda a câştigat cel mai echilibrat meci al serii, 30-26 cu Portugalia.

Grupa E

• Germania – Qatar, ora 19:00 (Digisport 2)
  • Serbia – Algeria, ora 21:30

Grupa F

• Argentina – Olanda, ora 19:00 (Digisport 3)
  • Norvegia – Macedonia de Nord, ora 21:30 (Digisport 4)

Grupa G

• Maroc – SUA, ora 19:00
  • Croaţia – Egipt, ora 21:30, (Digisport 3)

Grupa H

• Bahrain – Tunisia, ora 19:00
  • Danemarca – Belgia, ora 21:30
12-01-2023
18:46

Ungaria, victorie fără emoţii la debut!

Ungaria a debutat cu dreptul la noua ediţie a Campionatului Mondial. Maghiarii s-au impus cu 35-27 în faţa Coreei de Sud. Iran a câştigat în faţa echipei din Chile şi va juca în grupele principale. Favoritele s-au impus în meciurile disputate de la ora 19:00:

11-01-2023
21:59

Programul și televizările, joi, 12 ianuarie 2023 la Campionatul Mondial de Handbal Masculin

Grupa A

• ora 19:00 Chile – Iran
  • ora 21:30 Spania – Muntengru (Digi Sport 4)

Grupa B

• ora 19:00 Arabia Saudită – Slovenia (Digi Sport 3)

Grupa C

• ora 19:00 Capul Verde – Uruguay
  • ora 21:30 Suedia – Brazilia (Prima Sport 2)

Grupa D

• ora 19:00 Ungaria – Coreea de Sud (Digi Sport 2, Prima Sport 1)
  • ora 21:30 Islanda – Portugalia (Digi Sport 3, Prima Sport 3)
11-01-2023
21:46

Franța - Polonia 26-24. Formația din Hexagon a câștigat partida de deschidere a Campionatului Mondial de Handbal Masculin

Franța a debutat cu dreptul la ediția din 2023 a Campionatului Mondial de Handbal Masculin. Pe arena Spodek din Katowice, Franța a învins la o diferență de două goluri, scor 26-24, Polonia, una dintre țările gazdă ale turneului final, în primul meci din grupa B.

Dika Mem, handbalistul în vârstă de 25 de ani a echipei pregătite de Guillaume Gille, a fost principalul marcator pentru echipa „Cocoșului Galic” cu șase reușite.

11-01-2023
09:15

Franța - Polonia e meciul de debut al Campionatului Mondial de Handbal masculin

Ediția din 2023 a Campionatului Mondial de Handbal masculin începe miercuri, 11 ianuarie, cu un super meci. De la ora 22:00, pe arena Spodek din Katowice, se vor întâlni Franța și Polonia, două dintre cele mai bune echipe din lume la ora actuală.

Partida contează pentru Grupa B și va putea fi urmărită în direct la tv de iubitorii handbalului din România pe posturile Digi Sport 4 și Prima Sport 3.

A 29-a ediţie a Campionatului Mondial de handbal masculin se va desfăşura între 11 şi 29 ianuarie în Suedia şi Polonia. 32 de formaţii se află la start în lupta pentru marele trofeu, ultimul act fiind programat în Tele2 Arena din Stockholm.

Campionatul Mondial de handbal masculin 2023. Danemarca a câştigat ultimele două ediţii

Danemarca este campioana ultimelor două ediţii şi echipa de bătut la acest turneu final. Conduşi în teren de Mikkel Hansen, unul dintre buni jucători de handbal din lume, nordicii sunt favoriţi şi la actuala ediţie.

Însă un cuvânt greu de spus va avea şi Franţa, Spania sau gazda Suedia. Toate aceste formaţii sunt extrem de puternice şi vor avea un cuvânt de spus în fazele superioare ale competiţiei. Prima fază pare una de încălzire pentru “granzi”.

Cotele la pariuri pentru câștigarea Campionatului Mondial de Handbal Masculin 2023

• Danemarca – 2,35
  • Franța – 5,50
  • Suedia – 6,50
  • Spania – 8,00
  • Islanda – 10,00

Sistemul de desfăşurare şi grupele de la CM 2023

Sunt 32 de echipe împărţite în opt grupe preliminare. Primele trei se califică în grupele principale, cu punctele acumulate între ele. Apoi, locul 1 şi 2 din grupa principală se califică în sferturile de finală ale competiţiei. Naţiunile eliminate în grupa preliminară vor juca în “Cupa Preşedintelui” pentru locurile 25-32.