Când are loc tragerea la sorți pentru „sferturile” Europa League. Ştim toate cele opt echipe calificate

Alin Miu    Ionut Neamţu
in Europa League
15/03/2019, 00:39
Când are loc tragerea la sorți pentru „sferturile” Europa League

UPDATE / Slavia Praga a obţinut dramatic calificarea în sferturile de finală. Cehii au învins, după prelungiri, pe Sevilla, scor 4-3. Benfica a obţinut, la rândul ei, biletele pentru sferturile de finală. În această fază a competiţiei s-au mai calificat Arsenal, Villarreal, Eintracht Frankfurt, Chelsea, Napoli şi Valencia. Tragerea la sorţi pentru sferturile de finală din Europa League va avea loc vineri, de la ora 14:00.

UPDATE / Alte trei echipe au obținut biletele pentru sferturi: Arsenal, Villarreal și Frankfurt.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

UPDATE / Cunoaștem numele primelor trei echipe calificate în „sferturile” Europa League. Chelsea și Napoli au rezolvat calificarea încă din tur, astfel că nu au mai avut nicio emoție în partidele retur disputate la Kiev și la Salzburg. În schimb, Valencia a trăit intens returul cu Krasnodar. „Liliecii” s-au calificat după un gol marcat în minutul 90+3 de Guedes!

Tragerea la sorți pentru stabilirea meciurilor din sferturile de finală ale Europa League  este programată vineri, de la ora 14:00, cu streaming online pe FANATIK.

Prima manșă din sferturile de finală este programată pe 11 aprilie, în timp ce returul va avea loc pe 18 aprilie. Câștigătoarea de anul trecut, Atletico Madrid, nu a participat la această ediție, fiind implicată în Liga Campionilor, acolo unde a fost eliminată în faza optimilor de finală de Juventus. În schimb, Marseille, formația care a fost învinsă în finală, a fost scoasă încă din faza grupelor la această ediție, acolo unde a strâns un singur punct.

Europa League a reprezentat o afacere spaniolă în ultima vreme. Nouă din ultimele 15 câștigătoare ale acestui trofeu au venit din campionatul Spaniei. Nu mai puțin de cinci titluri au fost obținute de Sevilla, specialista Europa League.

Sevilla a castigat de cinci ori trofeul in ultimii 15 ani

Andaluzii au parte de un meci greu în optimile de finală. Au remizat 2-2 în tur cu Slavia, iar acum au misiunea de a marca la Praga, acolo unde nicio echipă nu a făcut acest lucru în actuala ediție a Europa League.

De notat faptul că finala din acest an va avea loc în Azerbaidjan, la Baku, pe Stadionul Olimpic.

România a avut patru reprezentante în competiție, însă niciuna nu a reușit să ajungă în faza grupelor. Viitorul a fost eliminată de olandezii de la Vitesse, U Craiova a cedat în fața nemților de la Leipzig, în timp ce FCSB a pierdut cu Rapid Viena. Cel mai rău a pățit-o campioana CFR Cluj, eliminată în play-off de luxemburghezii de la Dudelange.

Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!