Când joacă Simona Halep în sferturile de finală de la WTA Adelaide

15.01.2020 | 10:02
Cand joaca Simona Halep in sferturile de finala de la WTA Adelaide

Simona Halep a debutat cu dreptul în anul 2020 pe tabloul de simplu în circuitul WTA. Românca, aflată pe locul 4 mondial, a trecut, în optimile de finală de la Adelaide, de reprezentanta gazdelor, Ajla Tomljanovic, scor 6-4, 7-5.

UPDATE, 15 ianuarie, ora 10:03. Organizatorii turneului WTA Adelaide au anunțat ora de disputare a meciului din sferturile de finală dintre Simona Halep și Aryna Sabalenka (12 WTA)

Partida va începe în jurul orei 4:30 (ora României), pe arena centrală de la Adelaide, nu înainte de terminarea meciului Donna Vekic (20 WTA) – Dayana Yastremska (24 WTA).

Simona Halep a avut nevoie de o oră și 38 de minute pentru a o elimina pe australianca Ajla Tomljanovic, locul 52 mondial, în turul secund al turneului de la Adelaide, dotat cu premii totale de 848.000 de euro.

În turul secund, pentru Simona Halep urmează un duel cu învingătoarea partidei Aryna Sabalenka (12 WTA) – Bernarda Pera (70 WTA), un meci care va avea loc miercuri, 15 ianuarie, de la ora 7:30 (ora României).

Astfel, Simona Halep va avea o zi de pauză, iar joi, 16 ianuarie, va reveni pe teren la Adelaide pentru meciul din sferturile de finală. Ora meciului va fi anunțată miercuri de organizatori.

Halep, avantaj cu Sabalenka, niciun meci cu Pera

Simona Halep are avantaj la meciurile directe cu Aryna Sabalenka. Cele două s-au întâlnit de două ori în 2018, la Shenzhen și la Cincinnati, ambele partide fiind câștigat în minimum de seturi de către româncă.

În penultimul act de la Cincinnati, Halep a trecut de Sabalenka cu scorul de 6-4, 6-3. În același sezon, românca a trecut de bielorusă mult mai ușor la Shenzhen, cu un dublu 6-2, 6-2. Avea să fie turneul de debut al Simonei în 2018, unul câștigat în final.

Contra americancei Bernarda Pera, Simona Halep nu a mai evoluat în circuitul WTA până în prezent.

Ce urmează după Sabalenka/Pera pentru Halep

Dacă va ajunge în careul de ași de la Adelaide, Simona Halep ar putea întâlni alte nume importante din circuitul WTA care sunt prezente la Adelaide.

În semifinale, Halep ar putea da peste jucătoare din top 10, precum Angelique Kerber (9) sau Sofia Kenin (7).

O eventuală finală la Adelaide ar putea aduce o întâlnire de cinci stele între Simona și Ashleigh Barty sau Belinda Bencic, locul întâi, respectiv 8, în clasamentul WTA.