Când joacă Simona Halep în sferturile de finală la WTA Praga. Organizatorii au anunţat ora de start

Gabriel Esanu
în Simona Halep
13/08/2020, 21:10
Simona Halep va juca vineri pentru calificarea în semifinale la WTA Praga

UPDATE, ora 21:10 / Simona Halep va juca în jurul orei 16:00 partida cu Magdalena Frech, de la WTA Praga. Este al treilea meci al zilei. O zi care se deschide cu duelul dintre Ana Bogdan şi Kristyna Pliskova, de la ora 12:00. Eugenie Bouchard – Elise Mertens, în jurul orei 14:00, este meciul doi al zilei.

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală la Praga, după ce a învins-o pe Barbora Krejcikova, scor 3-6, 7-5, 6-2. Cursa pentru al 21-lea trofeu WTA al carierei va continua vineri, când românca joacă în sferturile de finală.

Pentru un loc în semifinalele competiţiei din Cehia, de categorie WTA International, Simona Halep o va înfrunta pe Magdalena Frech. Se anunţă un alt joc la îndemnâna locului 2 mondial.

Sâmbătă şi duminică sunt programate partidele din semifinale, respectiv finala de la Praga. În ambele partide din weekend, Simona Halep ar putea înfrunta jucătoare din România.

Simona Halep, fără zile de pauză la Praga. Apoi se așteaptă decizia în legătură cu US Open 2020

Irina Begu este jucătoarea pe care i-ar putea fi adversară Simonei Halep în semifinale. Pe partea cealaltă de tablou, Ana Bogdan luptă şi ea pentru o eventuală finală românească la Praga. Ana Bogdan este deja calificată în sferturi, unde o va înfrunta pe Kristyna Pliskova.

Astfel, dacă Simona va ajunge în finala de la Praga, de duminică, va fi nevoită să dispute şase meciuri în şase zile. Contabilizăm aici şi partida de dublu de miercuri, pierdută în faţa rusoaicelor Pavlyuchenkova şi Kudermetova.

O situaţie la care Simona trebuie să fie atentă, pentru a nu suferi o eventuală accidentare. Vine după şase luni fără meci oficial disputat, din cauza pandemiei de coronavirus.

Interesant este că Simona Halep ar putea avea din nou parte de o pauză mai lungă după încheierea turneului de la Praga. Asta în funcţie de decizia pe care o va lua în legătură cu participarea la US Open 2020.

A anunţat că va da un răspuns final după turneul de la Praga, dar în acest moment pare mai degrabă tentată să refuze participarea la turneul de Grand Slam din SUA.

Dacă spune pas unei deplasări la New York, Simona ar putea rămâne cu foarte puţine competiţii în calendarul WTA din acest an. Va merge la Roland Garros şi la Roma, competiții programate în partea a doua a lunii septembrie.