Când se joacă Simona Halep – Bianca Andreescu la Turneul Campioanelor! Anunțul organizatorilor

Francisc Oprea
în Tenis
28/10/2019, 08:22
Simona Halep face parte din grupa violet a Turneului Campioanelor. Sursă Foto: Hepta

Simona Halep și-a aflat adversarele de la Turneul Campioanelor, competiție ce se desfăşoară la Shenzhen în perioada 27 octombrie – 3 noiembrie. Simona face parte din Grupa Violet, alături de Karolina Pliskova, Bianca Andreescu și Elina Svitolina. Debutul la WTA Finals pentru sportiva din România va fi luni, împotriva jucătoarei ce reprezintă Canada.

Simona Halep – Bianca Andreescu se joacă luni, nu mai devreme de ora 14.00

Vineri a avut loc tragerea la sorți a grupelor Turneului Campioanelor, ediția 2019. În aceeași gală de la Shenzhen a fost stabilit și programul partidelor ultimei competiții din circuitul WTA. Simona Halep face parte din Grupa Violet, alături de Karolina Pliskova, Bianca Andreescu și Elina Svitolina, iar în primul meci se va confrunta cu sportiva din Canada. Partida se va desfășura luni, nu înainte de ora 14:00 în România.

Meciul de la Turneul Campioanelor reprezintă prima confruntare directă dintre Simona Halep și Bianca Andreescu. Sportiva din Canada, cu părinți români, a avut un an extraordinar, culminat cu victoria din finala de la US Open. Bianca ocupă locul patru în ierarhia WTA, cea mai bună clasare din carieră, obținută la doar 19 ani, ce i-a permis calificarea în premieră la Turneul Campioanelor.

Cea mai bună performanță a Simonei a fost finala din 2014

Actuala ediție a Turneului Campioanelor este organizată în premieră la Shenzhen, după ce în ultimii ani Singapore a fost gazda ultimei competiții din circuit. WTA Finals se dispută în perioada 27 octombrie – 3 noiembrie și oferă premii totale în valoare de 14.000.000 de dolari, record pentru competiție.

Simona Halep s-a calificat la WTA Finals de pe poziția a patra, în timp ce prima a fost Ashleigh Barty. Marea absentă a acestei ediții este Serena Williams, cea care a fost despărțită de 60 de puncte de locul 8, ocupat de Elina Svitolina, care a obținut biletele pentru WTA Finals cu 3995 de puncte. Cea mai importantă realizare a Simonei Halep la Turneul Campioanelor a fost în 2014, când românca a ajuns în finala pierdută în fața Serenei Williams.