Când se joacă Djurgardens – CFR Cluj în turul trei preliminar din Europa League! Ora de start a confruntării

Când se joacă Djurgardens - CFR Cluj în turul trei preliminar din Europa League! Ora de start a confruntării
Când se joacă Djungarden - CFR Cluj în turul trei preliminar din Europa League! Suedezii, victorie cu emoții cu FC Europa. Sursa: sportpictures.ro

CFR Cluj a fost eliminată dramatic din turul II preliminar al Ligii Campionilor de Dinamo Zagreb și rămâne să se bată pentru un loc în grupele Ligii Europa. Ardelenii joacă pentru un loc în play-off cu Djungardens, campioana Suediei.

UPDATE, 19 septembrie, ora 13:47 / Meciul din Europa League dintre Djungardens și campioana României CFR Cluj se va disputa joi cu începere de la ora 20:00.

Djungardens a fost eliminată încă din primul tur preliminar al Ligii Campionilor de Ferencvaros, una dintre formațiile surpriză din preliminarii. Suedezii au cedat cu 0-2 și au fost trimiși în turul doi preliminar din Europa League.

Meciul dintre Djungardens și CFR Cluj se va disputa joi, 24 septembrie, într-o manșă unică, pe terenul suedezilor. Dacă va trece de Djungardens, CFR Cluj se va califica în play-off, unde va juca o săptămână mai târziu.

Când se joacă Djungardens – CFR Cluj în turul trei preliminar din Europa League! Suedezii, emoții mari cu FC Europa

Djungardens a avut emoții mari în turul doi preliminar din Europa League cu echipa FC Europa din Gibraltar. Deși au jucat pe teren propriu, suedezii au transpirat serios pentru calificare.

Walker a ratat un penalty pentru oaspeți în minutul 40, iar Edwards i-a adus pe suedezi în avantaj trei minute mai târziu. Formația din Gibraltar a egalat în minutul 57 prin Gallardo. Lucrurile s-au complicat pentru FC Europa în minutul 62 când Quillo a văzut cartonașul roșu.

Cu om în plus, Djungardens a înscris din penalty prin Ulvestad, în minutul 69. S-a încheiat 2-1 și Djungardens merge în turul trei preliminar al Europa League, acolo unde va da peste un adversar superior, CFR Cluj.

Dan Petrescu: “Știam că vom cădea în cea mai grea deplasare. Tot ce a fost mai greu am avut în cupele europene”

Dan Petrescu a spus după momentul tragerii la sorți că a primit cel mai dificil adversar posibil: “Știam că vom cădea în cea mai grea deplasare. Tot ce a fost mai greu am avut în cupele europene.

E în deplasare și pe sintetic. Nu îmi revin din șoc! Singurul adversar pe care nu-l voiam, cu ăla am picat. Preferam să joc cu Tottenham acasă. Și mâine aș face schimb cu Botoșani decât să joc pe sintetic”, a spus Petrescu.

Dacă va trece de Djungardens, CFR Cluj poate să dea de următoarele formații în play-off: Dinamo Zagreb (Croația), Young Boys (Elveția), Steaua Roșie Belgrad (Serbia), Qarabag (Azerbaidjan) sau Dinamo Brest (Belarus).