Sporturi

Când se joacă Simona Halep – Serena Williams în optimi la Australian Open. Ora de start!

20.01.2019 | 07:46
Cand se joaca Simona Halep  Serena Williams in optimi la Australian Open Ora de start

Simona Halep a reușit o victorie magnifică în turul 3 de la Australian Open 2019, impunându-se în fața americancei Venus Williams, una dintre cele mai experimentate jucătoare din circuitul WTA. Vezi toate detaliile meciului LIVE și toate rezultatele zilei de la Australian Open accesând aplicația de mai jos.

În următorul tur, sportiva noastră o va înfrunta pe Serena Williams, iar misiunea nu se anunță deloc facilă. Serena, care a câștigat meciul din turul 3 înainte de partida Halep – Venus, declarase de altfel că-și dorește să joace cu Halep în optimi!

Când se joacă Simona Halep – Serena Williams în optimi la Australian Open 2019

UPDATE 20 ianuarie ora 06:00 Organizatorii au anunţat ora de start a marei finale din optimile de la Melbourne! Astfel, Halep – Serena se joacă luni dimineaţă, de la ora 10 în România, în primul meci al sesiunii de seară de pe Rod Laver Arena.

Partida Simona Halep – Serena Williams, în optimi la Australian Open 2019, se joacă duminică noapte sau luni dimineață, în funcție de ordinea pe care organizatorii o vor alege pentru acest meci. E clar însă că un asemenea eveniment va fi programat pe arena centrală de la Melbourne. Ora exactă a meciului urmează a fi anunțată de către organizatori duminică!

Simona Halep și Serena Williams s-au mai întâlnit de nouă ori până acum, iar bilanțul îi este net favorabil americancei. Aceasta a câștigat opt jocuri directe, iar singura oară când a pierdut s-a retras înainte de startul meciului, la Turneul Campioanelor.

Pe cine au eliminat Serena și Simona la Melbourne 2019

Williams și Halep nu s-au mai întâlnit însă din 2016, când se înfruntau în sferturile de finală de la US Open. Serena se impunea atunci în trei seturi. Între timp însă, anii au trecut peste fostul număr 1 mondial. Nu doar anii. Serena a fost nevoită să facă o pauză îndelungată, după ce a fost gravidă. Astfel, putem afirma ca sportiva din SUA nu mai este nici pe departe la același nivel ca în urmă cu trei ani.

Simona Halep – Serena Williams live stream Australian Open

Simona Halep le-a eliminat până acum pe Kaia Kanepi, Sofia Kenin și Venus Williams. În primele două partide a avut nevoie de set decisiv, ba mai mult cu Sofia Kenin fiind nevoită să revină incredibil de la 2-4. Serena le-a eliminat pe Maria, Bouchard și Yastremska, toate victoriile venind în minimum de seturi și cu foarte puține game-uri pierdute.