Sporturi

Când se joacă Simona Halep – Sophia Kenin în turul 2 la Australian Open 2019! La ce oră este programat meciul

16.01.2019 | 15:42
Cand se joaca Simona Halep  Sophia Kenin in turul 2 la Australian Open 2019 La ce ora este programat meciul

Când se joacă Simona Halep – Sophia Kenin în turul 2 la Australian Open 2019. Simona Halep s-a calificat în turul secund la primul turneu de Grand Slam al anului, Australian Open 2019, după un prim tur de foc disputat contra sportivei din Estonia, Kaia Kanepi, ocupanta locului 70 în clasamentul WTA. Liderul mondial s-a impus după două ore şi 12 minute de joc, scor 6-7, 6-4, 6-2.

UPDATE, 16 ianuarie, ora 08:00 / Organizatorii au anunţat că meciul Simona Halep – Sophia Kenin se va disputa joi, de la ora 06:00. Partida este programată pe arena “Rod Laver”, fiind a treia confruntare a zilei. Înainte de meciul Simonei Halep se vor disputa meciurile Viktoria Kuzmova – Elina Svitolina şi Stan Wawrinka – Milos Raonic.

Pentru Simona a fost cu adevărat un test pe cinste, ştiind din anii trecuţi că primul tur este întotdeauna mai dificil. În continuare, reprezentanta noastră o va întâlni pe Sofia Kenin, din Statele Unite ale Americii. Aceasta din urmă s-a calificat în turul secund la Melbourne după ce a trecut de Veronika Kudermetova, din Rusia, locul 111 WTA, scor 6-3, 3-6, 7-5, după două ore şi 7 minute de joc. Simona a fost serios susţinută de suporterii din tribună, care i-au scandat numele liderului mondial tot mereu pe parcursul meciului din primul tur.

Când va evolua Simona Halep în turul secund la Melbourne

Cu siguranţă această victorie înseamnă enorm pentru Simona Halep, mai ales că este prima după cinci luni de nesiguranţă. Sportiva noastră va avea la dispoziţie o zi de repaos, iar joi va reveni pe teren pentru meciul său din turul secund, la o oră pe care organizatorii o vor face publică în scurt timp. Acesta va fi primul meci din circuit pe care cele două sportive îl vor disputa una contra celeilalte. “A fost extraordinar, vă mulţumesc pentru atmosferă. Mă bucur că am câştigat. Ştiam ce trebuie să fac, ştiam că e foarte puternică pe picioare şi trebuie să am încredere. Sunt foarte fericită că sunt în turul doi, am multă încredere acum”, a spus Simona dupa meci.

Dacă va trece de Sofia Kenin, în turul trei ar putea-o întâlni pe Venus Williams, iar în optimi pe sora acesteia, Serena. În sferturile de finală, Simona ar urma să se dueleze cu cehoaica Pliskova, iar în semifinale cu Naomi Osaka sau Elina Svitolina. În finală, Simona le-ar înfrunta pe Angelique Kerber, Caroline Wozniacki sau Petra Kvitova.