Simona Halep

Când se joacă Simona Halep – Taylor Townsend în turul 2 la WTA Miami! Organizatorii au anunțat ora meciului

22.03.2019 | 08:29
Cand se joaca Simona Halep  Taylor Townsend in turul 2 la WTA Miami Organizatorii au anuntat ora meciului

Simona Halep o va înfrunta în turul 2 de la Miami pe Taylor Townsend. Sportiva noastră vine după un parcurs dezamăgitor la Indian Wells, acolo unde a fost eliminată surprinzător de Marketa Vondrousova.

UPDATE, 22 martie, ora 08.00. Organizatorii turneului de la Miami au anunțat ora meciului dintre Simona Halep și Taylor Townsend. Duelul din al doilea tur va avea loc vineri noaptea, nu mai devreme de 00:30 (ora României), pe terenul 1 al competiției din Florida.

Când se joacă Simona Halep – Taylor Townsend în turul 2 la WTA Miami!

Meciul Simona Halep – Taylor Townsend se va disputa cel mai devreme în cursul zilei de vineri, după ora 18:00, dar sunt toate șansele ca organizatorii să-l programeze în sesiunea de seară, astfel că românii vor fi nevoiți să o vadă pe Simona în noaptea de vineri spre sâmbătă.

Simona Halep și Taylor Townsend s-au mai întâlnit de două ori până acum, iar sportiva noastră a avut de fiecare dată câștig de cauză. Prima oară s-au duelat la Cincinnati în 2017, când Simona s-a impus cu 2-0, iar a doua oară la Roland Garros în 2018, când Halep a câștigat de asemenea în minimum de seturi.

Când se joacă Simona Halep - Taylor Townsend în turul 2 la WTA Miami
Când se joacă Simona Halep – Taylor Townsend în turul 2 la WTA Miami

Simona Halep – Taylor Townsend LIVE VIDEO la Miami

Simona Halep nu a câștigat niciun turneu în 2019, cea mai bună performanță a sa fiind finala pierdută la Doha în belgiencei Elise Mertens. De altfel, aceea a fost săptămâna în care Halep a jucat extraordinar, obținând două victorii la FED Cup și ajungând până în finală la Doha. În rest, rezultate mai degrabă modeste pentru Simona, învinsă devreme la Australian Open, Dubai și Indian Wells.

Halep a început de curând colaborarea cu Daniel Dobre, antrenor pe care l-a mai avut și în trecut.  Pentru Simona Halep, obiectivele principale în 2019 sunt câștigarea FED Cup alături de echipa României și un parcurs cât mai îndelungat la Roland Garros, turneu ce se apropie cu pași repezi. România se va duela cu Franța în semifinalele FED Cup în weekend-ul 20-21 aprilie, iar Halep și-a anunțat deja prezența la acest eveniment. În primul tur, România a învins Cehia, deținătoarea trofeului.