În postul Crăciunului, copiii și tinerii din România obișnuiesc să iasă la colindat. Dar care sunt, de fapt, colindele care se cântă în această perioadă, dar și când se merge, de fapt, cu Steaua?
Tradițiile de Crăciun aduc bucurie, în mijlocul iernii, în casele românilor. Din moși strămoși s-a păstrat obiceiul ca tinerii și copiii să meargă cu colindul înainte de Nașterea Domnului, dar și după.
Aceștia sunt răsplătiți cu bomboane, nuci, colaci, dar și cu bănuți de cei mai generoși. Dar de când începe, de fapt, acest obicei? În majoritatea regiunilor din țară, copiii colindă între 6 decembrie, de la Moș Nicolae, și 6 ianuarie, de Bobotează.
Nu există o dată fixă pentru începutul colindelor, însă colindătorii porneau tradiția în perioada postului, pentru a aduce vestea nașterii Mântuitorului și pentru a marca debutul Sărbătorilor de iarnă.
„Dar Biserica ne arată mult mai clar timpul potrivit în care este bine să cântăm colindele: astfel, găsim în slujba Utreniei din ziua Praznicului Intrării în Biserică a Maicii Domnului (21 noiembrie) următoarea Catavasie: ‘Hristos Se naște, măriți-L, Hristos din ceruri, întâmpinați-L, Hristos pe pământ, înălțați-vă!’, cu nota: din această zi, aceste Catavasii se cântă până la întâia zi a lui ianuarie”, scrie crestinortodox.ro.
Biserica face legătura între Praznicul Intrării în Biserică a Maicii Domnului și Praznicul Nașterii Domnului, subliniind legătura între cele două evenimente. Colindele pot fi cântate între 21 noiembrie și 1 ianuarie, dar, de obicei, perioada se extinde până pe 7 ianuarie.
Când vine vorba de colindele care se cântă înainte de Crăciun, cele mai populare sunt: „Florile dalbe”, „Moș Crăciun cu plete dalbe”, „Trei păstori”, „Am plecat să colindăm”, „Deschide ușa creștine” sau „Sus, la poarta Raiului”.
Tradiția de a merge cu Steaua datează din străbuni. În ziua de Crăciun, după slujba de la biserică, tinerii formau grupuri mari, iar copiii mergeau cu Steaua în grupuri mai mici.
Această tradiție de colindat se desfășoară între Crăciun și Anul Nou și are rolul de a vesti nașterea Mântuitorului. Pe vremuri, colindătorii își făceau singuri o stea mare din carton, pe care o acopereau cu poleială și o decorau cu flori și beteală, scrie libertateapentrufemei.ro.