Marți, 8 aprilie, va avea loc prima manșă a sferturilor de finală dintre Arsenal și Real Madrid. Partida se va disputa pe Emirates Stadium, de la ora 22:00, iar casele de pariuri îi dau favoriți pe „tunari” în meciul de acasă împotriva „los blancos”. Carlo Ancelotti a remarcat un fotbalist din echipa lui Mikel Arteta despre care a declarat că este unul dintre cei mai buni din Europa.
Carlo Ancelotti și „galacticii” săi caută un rezultat pozitiv marți seară, pe Emirates, împotriva lui Arsenal. Având în vedere stilul de joc propus de Mikel Arteta, bazat pe o defensivă solidă și eficiență în fazele fixe, este puțin probabil ca această dublă manșă să se decidă încă din tur. Tocmai de aceea, obiectivul celor de la Real Madrid este să obțină un rezultat pozitiv la Londra, urmând ca soarta calificării să se decidă pe Bernabeu.
Tehnicianul italian al lui Real Madrid a analizat stilul de joc al lui Arsenal și a evidențiat o piesă extrem de importantă din „mecanismul tunarilor”: Martin Odegaard.
Playmaker-ul lui Arsenal a fost transferat la Real Madrid la o vârstă foarte fragedă de doar 16 ani. 2,8 milioane de euro au plătit „los blancos” în 2017 pentru a-l aduce în Spania de la Stromsgodset după care a fost împrumutat la mai multe echipe, printre care Vitesse, Heerenveen, Real Sociedad și Arsenal, cei din urmă activând la final clauza de cumpărare de 35 de milioane de euro.
Ancelotti apreciază curajul și caracterul de care a dat dovadă mijlocașul norvegian prin decizia de a părăsi cel mai mare club al lumii din dorința de a juca mai mult și a deveni unul dintre cei mai buni, ceea ce a și reușit, din punctul de vedere al tehnicianului italian:
„Martin Odegaard? Talentul pe care îl arată acum este același cu cel pe care îl avea la 16 ani, când a venit la Real. Atunci a avut caracterul, curajul să plece. Acum este unul dintre cei mai buni din Europa”, a spus antrenorul madrilenilor.
Real Madrid a suferit foarte mult din cauza accidentărilor din acest sezon, iar problemele încă nu s-au încheiat. Clubului madrilen îi lipsesc șase jucători importanți pentru prima manșă împotriva „tunarilor”, ultimii intrați pe lista indisponibililor fiind Lunin și Tchouameni.
Alături de cei doi, Real Madrid nu se poate baza pe Carvajal, Eder Militao, Ferland Mendy și Dani Ceballos. Vestea bună pentru „los blancos” este că Ancelotti îl va putea avea în poartă pe Thibaut Courtois, care era incert cu câteva zile în urmă, iar odată cu accidentarea lui Lunin, Real Madrid ar fi fost nevoită să joace cu un junior între buturi.