Irina Aldea
in Tenis
04/10/2018, 21:10
Caroline Garcia, campioana en-titre de la Beijing, a fost eliminată în optimile de finală GALERIE FOTO

Caroline Garcia a fost eliminată în optimile de finală la Beijing. Campioana en-titre de la turneul organizat în capitala Chinei a părăsit competiţia încă din optimile de finală, după un meci de trei seturi în care a fost evident întrecută de adversara ei în manşa decisivă. Vezi toate detaliile despre meciurile de la WTA Beijing accesând aplicaţia de mai jos: scoruri game cu game, programul complet al meciurilor şi toate rezultatele zilei din China.

Campioana din 2017 nu a dispus de cea mai bună formă a sa la turneul din China. Deşi a servit pentru meci în setul al doilea, dar a fost învinsă în setul decisiv de jucătoarea care prinde aripi tot mai mult în circuitul feminin de tenis, bielorusa Aryna Sabalenka. Sportiva în vârstă de 20 de ani care săptămâna trecută a câştigat turneul de la Wuhan a revenit fantastic şi s-a impus cu 5-7, 7-6, 6-0, după două ore şi 22 de minute de joc.

Campioana en-titre de la Beijing a părăsit competiţia în optimile de finală

Bielorusa a reuşit 5 aşi, dar a comis 9 duble greşeli, pe când franţuzoaica Caroline Garcia a reuşit 4 aşi şi a comis o dublă greşală. În manşa a treia, Garcia practic a fost inexistentă pe teren, a comis multe greşeli neforţate, iar bielorusei i-au ieşit aproape toate loviturile pe care le-a avut azi în arsenal. Pentru ea urmează o dispută cu Qiang Wang, favorita gazdelor care a produs o surpriză de proporţii eliminând-o pe favorita numărul 7, Karolina Pliskova, scor 6-4, 6-4, după o oră şi 39 de minute de joc. O altă surpriză majoră a avut loc în meciul dintre Angelique Kerber şi Shuai Zhang.

Tabloul sferturilor de finală la turneul din capitala Chinei este deja complet, iar meciurile se vor disputa vineri, urmând ca semifinalele să aibă loc sâmnătă, iar marea finală în ziua de duminică.