Life

Cât de mult a plătit o familie de români în vacanța din Istanbul. Prețurile au crescut enorm: “Nu merită efortul”

O familie de români a plătit enorm în vacanța din Istanbul, după ce prețurile au crescut enorm. Cât a costat o porție de mâncare.
02.05.2024 | 19:22
Cat de mult a platit o familie de romani in vacanta din Istanbul Preturile au crescut enorm Nu merita efortul
Câți bani a plătit o familie de români în vacanța din Istanbul. Sursa foto: Pixabay/Colaj Fanatik
ADVERTISEMENT

O familie de români a plătit foarte mult în vacanța din Istanbul, după ce prețurile au crescut considerabil. Suma dată pentru o porție de mâncare a fost destul de mare.

Cât de mult a plătit o familie de români în vacanța din Istanbul. Prețurile sunt foarte mari

Mulți turiști aleg să-și petreacă vacanța în Istanbul sau să meargă acolo într-un city break, inclusiv românii. Este o destinație foarte apreciată și mulți au ales acest oraș datorită prețurilor accesibile.

ADVERTISEMENT

Cu toate acestea, în ultima vreme, prețurile din Istanbul au crescut considerabil și nu toți turiștii își mai permit o vacanță aici. Pentru mâncare și suveniruri, de exemplu, vizitatorii sunt nevoiți să scoată din buzunare sume mari de bani.

Intrările la obiectivele turistice din Istanbul sunt destul de scumpe, în comparație cu alte orașe turistice din Europa. Și prețurile de la restaurante sunt destul de mari și nu se mai poate mânca nimic cu 15 euro, așa cum era posibil până acum ceva timp.

ADVERTISEMENT

Un român a povestit experiența sa din Istanbul și a fost șocat de tarifele mari. Acesta a mers acolo alături de soție și copil și nu au găsit nimic la prețuri convenabile.

Deși merg pe jos destul de mult și nici nu mănâncă prea mult la restaurant, au ajuns să plătească enorm pentru mâncare. Cel mai ieftin fel de mâncare a costat 1000 de lire turcești, adică în jude de 28 de euro.

ADVERTISEMENT

“Sunt pentru prima dată aici și nu am nimerit așa ceva (ieftin și bun) și suntem genul care mergem pe jos peste tot, minimum 15000 pași pe aplicație. Cu soția și copil de 7 ani la un singur fel de mâncare, cea mai mică 1000 lire.

ADVERTISEMENT

Un exemplu de la ultima masă, ghiveci cu miel, cu creveți și o supă 1500 lire, în condițiile în care porția nu avea 250 gr. Lângă, la un butic, 5 buc baclava vărsată, o prăjitură și ceai vărsat 200 gr – 700 lire”, a scris acesta pe grupul de Facebook La pas în Istanbul – informații utile.

“E puțin cam scump pentru ce oferă”

Bărbatul a spus că, în opinia sa, prețurile sunt destul de mari. Acesta se aștepta ca Istanbul să-i ofere mai mult, din moment ce este un oraș atât de lăudat.

“Părerea mea e că e puțin cam scump pentru ce oferă orașul și comparativ cu alte țări, probabil și din cauză că, înainte să vin, toți au lăudat partea gastronomică și la pomul lăudat…”, a mai spus acesta.

Utilizatorii au avut câteva reacții la postarea bărbatului. Mulți au spus că prețurile din Istanbul sunt destul de mari în ultima perioadă. Recent, s-a mărit TVA-ul la restaurante, așa că prețurile vor crește în continuare.

“Bine ați venit în Istanbulul actual, din nefericire în Turcia prețurile cresc din ce în ce mai mult. De ieri a fost mărit TVA-ul la restaurante, de aceea prețurile de acum încolo vor fi exagerate… (…)

Trăiesc în Istanbul de 27 de ani şi vă rog să mă credeți că ştiu ce vorbesc. Vă sfătuiesc să mergeți la restaurantele unde se fac kebabe şi să mâncați lahmacun care este delicios şi mai ieftin”, a scris un internaut.

“Astăzi am dat 415 lire pe un kebap destul de prost și 350 lire pe un Balik Durum…”, a mai precizat cineva în secțiunea de comentarii.

De asemenea, o altă persoană a ținut să spună că este multă mizerie în centrul istoric al orașului și că prețurile sunt foarte mari, astfel că o vacanță aici nu merită. Nici intrările la diverse obiective turistice nu sunt foarte accesibile.

“Foarte scump Istanbulul. Nu merită efortul fizic, psihic și financiar. Este un haos centrul istoric, mizerie, la tot pasul ești acostat fie să cumperi sau să mănânci ceva. Intrările la Hagia Sofia și la Topkapi este 50 de euro de persoană”, a scris persoana respectivă.