Cât de mult le-au lipsit fanii! Dinamo trece de Vive Kielce și începe perfect noul sezon din Liga Campionilor, într-o atmoferă explozivă

Dinamo câștigă cu 32-29 primul meci în această ediție din EHF Champions League împotriva polonezilor de la Vive Kielce, într-o atmosferă incredibilă în Sala Dinamo.
16.09.2021 | 21:33
Cat de mult leau lipsit fanii Dinamo trece de Vive Kielce si incepe perfect noul sezon din Liga Campionilor intro atmofera exploziva

Dinamo a luat un start perfect în EHF Champions League după succesul de pe teren propriu împotriva lui Vive Kielce, scor 32-29. Echipa lui Xavi Pascual a gestionat perfect confruntarea cu una dintre echipele puternice ale grupei.

Atmosferă electrizantă în Sala Dinamo la primul meci din EHF Champions League!

A fost o atmosferă electrizantă în Sala Dinamo la primul meci al “dulăilor” în noua ediție din EHF Champions League. După mai bine de un an și jumătate, echipa de handbal a avut parte și de aportul galeriei la un meci european și asta s-a văzut încă de la încălzire.

Adversară i-a fost Vive Kielce, echipă antrenată de legendarul Talant Dujshebaev. Polonezii porneau ca favoriți în deplasarea de la București în fața echipei lui Xavi Pascual, debutantă în noua formulă a competiției.

Talant Dushebaev reactioneaza in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 16 septembrie 2021. Sursa: sportpictures.eu

Start bun de meci pentru “dulăi”!

Startul de meci a fost unul foarte bun pentru “dulăi”. Împinși de la spate de o galerie care a creat un vacarm de nedescris, Christian Dissinger a deblocat tabela. După primele două minute, scorul a fost egal, 2-2.

A urmat apoi o sarabandă de eliminări de ambele părți, iar în minutul 8 am asistat la ceva rar în handbal. Ambele formații au jucat în cinci oameni, câte doi fiind eliminați și de la Dinamo și de la Vive Kielce.

Javier Humet si Xavier Pascual discuta in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 16 septembrie 2021. Sursa: sportpictures.eu

Paradele lui Saeid și golurile lui Nantes Campos au desprins Dinamo!

Echipa lui Xavi Pascual a fost cea care a gestionat mai bine perioadele de superioritate. După 10 minute, Dinamo s-a desprins la 7-3, scor excelent în fața favoritei din acest meci. Totuși, polonezii și-au arătat clasa și au reușit să revină la 10-8 și grație individualităților, Dylan Nahi sau Branko Vujovic.

Saeid Heidarirad a avut intervenții apreciabile în prima repriză și au fost minute în care iranianul a închis poarta, spre uralele fanilor care l-au aclamat la fiecare aruncare apărată. Nantes Campos nu a început ca titular, însă “fiul rătăcitor”, întors la Dinamo după un an petrecut la CSM București, a fost principala armă a “dulăilor”.

Interul stânga a înscris de cinci ori în prima parte, iar Dinamo a reușit să refacă o diferență de 4 goluri spre finalul primei părți. Repriza s-a încheiat cu reușita lui Bizău, în ultimele secunde, care a dus scorul la 16-12.

Saeid Heidarirad si Xavier Pascual in meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 16 septembrie 2021. Sursa: sportpictures.eu

Pascual a rulat toți jucătorii de câmp în primele 20 de minute! Niciun gol din extremă în prima parte

Xavi Pascual a rulat toți jucătorii de câmp în primele 20 de minute ale meciului, însă Dinamo nu a înscris în prima repriză niciun gol din extremă. Alex Pascual a fost singurul de pe acest post care a marcat, dar a făcut-o dintr-o altă postură, de pivot doi.

Repriza secundă a început bine pentru Dinamo care s-a desprins la 18-13 după doar două minute de joc, însă apoi controlul a fost preluat de Vive Kielce. Echipa lui Talant Dujshebaev s-a apărat mai agresiv și dinamoviștii nu au mai găsit așa ușor poarta.

Sala Dinamo din Bucuresti gazduieste meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor. Sursa: sportpictures.eu

Polonezii au renăscut după pauză! Au “topit” diferența 5 goluri în mai puțin de 10 minute

Saeid Heidarirad nu a mai putut opri tăvălugul polonezilor, Nahi și Vujovic fiind și în partea secundă cei mai buni oameni de atac. În minutul 41, scorul a devenit egal, 20-20, avansul de cinci goluri al “dulăilor” evaporându-se în mai puțin de 10 minute.

Dinamo a reușit să domolească aplombul echipei lui Dujshebaev și s-a mers cap la cap în următoarele minute în care niciuna dintre formații nu a reușit să se desprindă. În poartă a intrat și Khalifa Ghedbane, însă nu a fost seara noului portar de la Dinamo.

Fără nicio intervenție reușită în cinci minute, Ghedbane i-a lăsat locul lui Saeid între buturi. În minutul 50 s-a înregistrat din nou o diferență de două goluri pe tabelă. Bizău a marcat pentru 28-26, în uralele fanilor.

Suporterii dinamovisti isi incurajeaza favoritii la meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 16 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Suporterii dinamovisti isi incurajeaza favoritii la meciul de handbal masculin dintre Dinamo Bucuresti si Lomza Vive Kielce, contand pentru Liga Campionilor, desfasurat in Sala Dinamo din Bucuresti, joi 16 septembrie 2021. Sursa: sportpictures.eu

Saeid, intervenția meciului cu un minut și jumătate înainte de final! Dinamo, start perfect în Champions League

Finalul i-a ținut pe fani cu sufletul la gură. Dinamo a intrat în ultimele două minute ale meciului cu două goluri avans apărându-se eroic în fața polonezilor. Dujshebaev era exasperat de lipsa de imaginație pe faza ofensivă.

Cu un minut și jumătate înainte de final, Saeid Heidarirad a avut intervenția care a închis meciul. La 31-29 a înscris Octavian Bizău, gol care a dat startul sărbătorii în Sala Dinamo. Un rezultat extraordinar contra unui adversar extrem de redutabil.

Dinamo s-a întors cu stil în EHF Champions League și “dulăii” au arătat în acest meci cât de mult le-au lipsit fanii în sezonul trecut. Echipa lui Xavi Pascual a câștigat meciul cu 32-29 și are un start exploziv în această ediție a Ligii Campionilor.

• 11 goluri a marcat Raul Nantes Campos, cel mai bun marcator al “dulăilor”