Transferul lui Andrei Rațiu, de la Rayo Vallecano la Barcelona ar fi mutarea vieții pentru fundașul dreapta român. Și în același timp, una dintre cele mai spectaculoase lovituri din istoria fotbalului românesc.
Lucrurile nu sunt însă foarte clare. Spaniolii de la elmundodeportivo.es, ziarul de casă al Barcelonei, au dezvăluit care este situația și de ce depinde materializarea acestei mișcări.
Concret, profilul fundașului dreapta pe care îl caută Barcelona depinde de planurile lui Jules Koundé (26 de ani). Francezul are contract până în 2027, iar clubul este interesat să-i prelungească angajamentul.
Dacă internaționalul francez decide să rămână la Barça și după 2027, clubul ar miza pe un profil ceva mai mic și mai ieftin. “Printre cei mai puțin costisitori, în LaLiga, unul dintre jucătorii care sunt cei mai apreciați este fundașul de 26 de ani al lui Rayo Vallecano, Andrei Rațiu, care în februarie anul trecut a fost apreciat ca fiind cel mai rapid fotbalist din campionat, atingând o viteză maximă de 35,7 km/h. Cu un contract până în 2028, are un preț oficial de 25 de milioane”, scriu spaniolii.
Rațiu nu este însă singurul pe listă. Un alt fundaș care este apreciat e Marc Pubill (Almeria). Un internațional U21, care nu e nici el scump. Ba chiar mult mai ieftin. Joacă în liga a doua și este evaluat la 4 milioane de euro. Aducerea sa este privită însă oarecum riscantă, saltul fiind considerat prea mare.
O concurență reală pentru Rațiu este însă Oscar Mingueza (25 de ani) care a ajuns gratuit la Celta de la Barca și are acum o clauză de eliberare de 20 de milioane de euro. Barca deține 50% din drepturile sale și prima opțiune de răscumpărare.
Așadar, Mingueza poate fi luat înapoi pentru 10 milioane de euro. Fotbalistul a fost titular în partida Spania – Olanda 3-3, din sferturile Ligii Națiunilor. El are 25 de prezențe și trei goluri pentru Celta în acest sezon.
În cazul în care Kounde decide să nu-și reînnoiască, este posibil ca Barca să-l scoată la vânzare chiar de la vară. În acest caz, clubul va căuta pe piață un fundaș dreapta, cu profil de titular. Unde Rațiu nu prea se încadrează.
Unul ar putea fi este fundașul de 23 de ani al lui Monaco, brazilianul Vanderson. După patru sezoane în Hexagon, el ar fi gata să facă pasul la un club mai mare. E puțin probabil ca Monaco să-l vândă pentru mai puțin de 40 de milioane de euro.
O altă opțiune, pe care Barca a mai avut-o în vedere, în urmă cu doi ani, pentru a întări echipa de rezerve, este și Wesley (21 de ani, Flamengo). El este evaluat la 35 de milioane de euro.
Barcelona mai are un fundaș dreapta în lot, în acest moment. Hector Fort are 18 ani și a bifat 12 apariții în acest sezon. Clubul caută o variantă să-l împrumute, în sezonul viitor, pentru a mai prinde experiență.