Câți bani a câștigat Bianca Andreescu la Indian Wells! A luat de trei ori mai mult decât în toată cariera

18.03.2019 | 11:29
Cati bani a castigat Bianca Andreescu la Indian Wells A luat de trei ori mai mult decat in toata cariera

Jucătoarea de tenis Bianca Andreescu a câștigat o mulțime de bani după ce s-a impus la turneul de categorie Premier Mandatory de la Indian Wells, dotat cu premii în valoare de peste nouă milioane de dolari. Sportiva canadiană de origine română, în vârstă de 18 ani, a învins-o pe nemțoaica Angelique Kerber cu scorul de 6-4, 3-6, 6-4 în finala competiției din California.

Câți bani a câștigat Bianca Andreescu la Indian Wells

Succesul de la Indian Wells reprezintă cea mai bună performanță a carierei pentru Bianca Andreescu care pe lângă primul trofeu WTA din carieră a câștigat și o sumă importantă de bani. Pentru victoria finală de la competiția din Statele Unite ale Americii, candianca a încasat un cec în valoare de 1.354.010 dolari și 1000 de puncte în clasamentul WTA.

Suma reprezintă fără doar și poate cel mai important câștig din cariera Biancă Andreescu. Până la turneul de la Indian Wells, canadianca de origine română reușisă să obțină puțin peste 350.000 de dolari, ceea ce înseamnă că în două săptămâni a câștigat aproape de trei ori mai mmult decât în toată cariera. De remarcat este faptul că din cei 1.704.919 dolari obținuți în carieră, Bianca a câștigat 1.489.031 de dolari numai în acest an.

Bianca Andreescu în timpul finalei cu Angelique Kerber de la Indian Wells

Andreescu, salt important în clasamentul WTA

La festivitatea de premiere de la Indian Wells, Bianca Andreescu a avut un discurs emoționant, iar la final a avut și un mesaj în limba română pentru fanii români prezenți în arenă. Succesul sportivei din Canada cu origini române a surprins lumea sportului, iar nume importante precum Nadia Comăneci, Darren Cahill sau Rod Laver i-au transmis felicitări și succes în continuare.

După victoria surprinzătoare la Indian Wells, Bianca Andreescu a făcut un salt important în clasamentul WTA ajungând de pe locul 60 pe 24, cea mai înaltă poziție din carieră. De asemenea, succesul obținut de tânăra sportivă de 18 ani a ajutat-o și pe Simona Halep care nu a coborât decât o poziție, pe locul trei, în ierarhia tenisului feminin. Andreescu le-a învins pe Svitolina ș8i Kerber, principalele adversare ale româncei.