Câţi bani a câştigat Simona Halep pentru calificarea în turul doi la Australian Open! Sumă impresionantă după doar un meci disputat

Marian Popovici
în Tenis
21/01/2020, 11:54
January 19, 2020, Melbourne, AUSTRALIA: Simona Halep of Romania during practice at the 2020 Australian Open Grand Slam tennis tournament (Credit Image: © AFP7 via ZUMA Wire)

Simona Halep a câştigat cu 7-6, 6-1 meciul împotriva lui Jennifer Brady, în turul 1 de la Australian Open. Campioana noastră a reuşit să câştige o sumă impresionantă pentru calificarea în turul doi, nu mai puţin de 88.000 de dolari.

Câţi bani a câştigat Simona Halep pentru calificarea în turul doi la Australian Open! Campionii iau aproape 3 milioane de dolari

Premiile au crescut constant la Australian Open. Simpla apariţie pe tablou le-a asigurat jucătorilor un premiu de 62.000 de dolari, iar pentru o victorie se adaugă 26.000 de dolari, cât a încasat Simona Halep, pentru succesul cu Brady.

Dacă vor urma victorii în tururile următoare, sumele vor creşte exponenţial. Astfel, prezenţele în turul 3 şi optimi vor fi premiate cu 124.000 de dolari, respectiv 207.000 de dolari. Pentru calificarea în semifinale, sportivii vor primi 1,430,002 de dolari americani.

Campionii de pe tabloul de simplu de la Australian Open dau lovitura şi pe plan financiar. Câştigătorii vor încasa cele mai mari premii din istoria turneului: 2.853.079 dolari americani. Premiile au crescut cu 13% faţă de sezonul trecut.

Creştere de 412% la fondul de premiere din 2001 încoace

Sigur, toate aceste premii vor fi impozitate, iar sportivii nu vor rămâne cu întreaga sumă în conturi. Taxele sunt destul de mari şi ar putea reprezenta până la 40% din suma obţinută de sportivi la Australian Open.

Premiile în tenis au înregistrat o creştere semnificativă. În acest an, fondul de premiere de la Australian Open este de 71 de milioane de dolari. Din 2001, premiile au crescut cu 412%, de la 13,9 milioane de dolari, adică un plus de 57,1 milioane.

În ceea ce priveşte ultimii 10 ani, premiile au înregistrat o creştere de 183%. În 2011, la Australian Open fondul de premiere a fost de 25 de milioane de dolari, iar de când a devenit Craig Tiley director al turneului (2007), premiile au crescut cu 255%.

Simona Halep, locul 5 WTA all-time în ceea ce priveşte câştigurile din tenis

Simona Halep a câştigat în carieră sumă fabuloasă de 35,132,271 de dolari americani, fiind pe locul 5 în ceea ce priveşte câştigurile all-time din ierarhia WTA după Serena Williams, Venus Williams, Maria Şarapova şi Caroline Wozniacki.

Ion Ţiriac a declarat că românca a câştigat puţin în carieră în raport cu ceea ce merită: “Toată lumea vorbeşte despre câţi bani a câştigat Simona Halep. Simona a câştigat 6 milioane? A câştigat puţin! Merită 60 de milioane! Şi dacă rămâne unde e locul ei şi poate să se integreze în nucleul ăsta…”