Razvan Nicolae
in Premier League
04/12/2018, 18:48
Câţi bani au câştigat cluburile de pe urma Campionatului Mondial din Rusia! Premier League a făcut legea GALERIE FOTO
Câţi bani au câştigat cluburile de pe urma Campionatului Mondial din Rusia

Marile cluburi din Europa au făcut bani buni de pe urma Campionatului Mondial din Rusia. FIFA plăteşte pentru prezenţa jucătorilor la turneul final, iar forul mondial a anunţat sumele încasate de formaţiile care au dat fotbalişti pentru competiţia disputată în vară. În total, formaţiile din întreaga lume au încasat 208.464.167 de dolari

Manchester City a câştigat 5.003.440 de dolari de pe urma jucătorilor care au participat la Campionatul Mondial din Rusia. Formaţia antrenată de Pep Guardiola este lider la acest capitol, fiind urmată de Real Madrid, cu 4.813.830 de dolari, şi Tottenham Hotspur, cu 4.385.792 de dolari. Top 10 este completat de FC Barcelona (4.145.950 de dolari), PSG (3.894.080 de dolari), Chelsea (3.835.357 de dolari), Manchester United (3.656.360 de dolari), Atletico Madrid (3.093.190 de dolari), Juventus (3.019.610 de dolari) şi AS Moanco (2.934.710 de dolari).

Câţi bani au câştigat cluburile din marile ligi europene de pe urma Campionatului Mondial din Rusia

FIFA a anunţat marţi câţi bani au câştigat cluburile din marile ligi europene de pe urma Campionatului Mondial din Rusia. Premier League a dat 129 de fotbalişti pentru turneul final din vară, iar echipele din prima ligă engleză au încasat 37.406.940 de dolari. Cluburile din La Liga au încasat 22.572.080 de dolari, podiumul fiind completat de echipele din Bundesliga, care au încasat 18.920.672 de dolari. Echipa naţională a Italiei nu s-a calificat la Campionatul Mondial din Rusia, dar cluburile din Serie A au primit 17.454.025 de dolari.

Câţi bani au câştigat cluburile de pe urma Campionatului Mondial din Rusia. Manchester City a dat lovitura

Pe lista cluburilor care au primit bani pentru prezenţa jucătorilor la Campionatul Mondial din Rusia se află şi o echipă din Liga 1 Betano. Dinamo Bucureşti a fost singura echipă care a avut un fotbalist convocat la turneul final din vară. Jaime Penedo a fost convocat în lotul naţionalei statului Panama, iar “câinii” au încasat 254.700 de dolari. Portarul de 37 de ani a fost titular în toate cele trei meciuri jucate de caraibieni la competiţia disputată în vară.