Câți bani primesc echipele din play-off-ul Ligii 1 Betano. CFR, FCSB și Viitorul au dat lovitura

19.05.2019 | 09:07
Jucătorii echipei FC Viitorul Constanța se bucură la finalul partidei cu Astra Giurgiu. Câți bani primesc echipele din play-off-ul Ligii 1 Betano. Sursă foto: sportpictures.eu

Echipele din play-off-ul Ligii 1 Betano s-au duelat pentru primele trei locuri care duc în cupele europene, dar și pentru o sumă uriașă de bani. FANATIK vă dezvăluie câți bani primesc echipele din play-off-ul Ligii 1 Betano pentru performanța reușită în sezonul 2018 – 2019, iar CFR Cluj, FCSB și Viitorul Constanța au dat lovitura după ce a fost stabilit clasamentul final.

Câți bani primesc echipele din play-off-ul Ligii 1 Betano

CFR Cluj, formație care a terminat pe primul loc în clasamentul play-off-ului Ligii 1 Betano, este cea mai câștigată din punct de vedere financiar. După ce a câștigat titlul în sezonul 2018 – 2019, formația pregătită de Dan Petrescu s-a ales și cu 3.800.000 de euro din drepturile TV pentru ediția care se încheie în acest weekend.

Nici FCSB nu stă rău când vine vorba de banii primiți pentru că se află pe locul 2 în clasamentul play-off-ului. Echipa patronată de Gigi Becali primește 3.600.000 de euro pentru performanța din acest sezon competițional. După ce a învins-o pe Universitatea Craiova pe stadionul “Ion Oblemenco”, FC Viitorul Constanța și-a asigurat un loc în Europa Legaue, dar și 3.330.000 de euro.

Jucătorii de la CFR Cluj în momentul în care au câștigat titlul. Sursă foto: sportpictures.eu

Astra Giurgiu și Sepsi OSK primesc cei mai puțini bani

Locul 4, cel ocupat de Universitatea Craiova, este răsplătit cu 3.010.000 de euro. Totodată, Astra Giurgiu, echipă care va juca finala Cupei României împotriva Viitorului și care are o șansă să prindă un loc de Europa League, încasează 2.800.000 de euro. Sepsi OSK, formație care a rămas fără antrenor în urmă cu puțin timp, și-a asigurat 2.610.000 de euro pentru clasarea pe locul 6.

Sumele din play-out sunt mai mici, iar cei mai mulți bani îi vor încasa primele două clasate. Locul 1 din play-out primește 2.256.000 de euro, locul 2 încasează 2.095.000 de euro, locul 3 va lua 1.932.000 de eur0. Poziția a 4-a din play-out este răsplătită cu 1.770.000 de euro, iar a 5-a cu 1.610.000 de euro. Formația care merge la barajul pentru menținere/ promovare va lua 1.448.000 de euro. Ultimele două locuri încasează cei mai puțini bani. Cele două echipe care vor retrograda în Liga 2 primesc 1.286.000 de euro.