Câți bani primeşte Simona Halep la WTA Cincinnati 2022! Ce premiu a luat pentru calificarea în turul 2

Simona Halep e în formă maximă după ce a câștigat turneul de la Toronto, iar numărul 6 mondial primeşte o sumă importantă pentru calificarea în turul doi la Cincinnati.
17.08.2022 | 09:04
Cati bani primeste Simona Halep la WTA Cincinnati 2022 Ce premiu a luat pentru calificarea in turul 2
Simona Halep a urcat pe locul 6 în clasamentul WTA. Sursă foto: hepta.ro

Simona Halep e pe val după ce a câștigat în premieră turneul de la Toronto și a revenit în forță în top zece în clasamentul mondial.

Simona Halep s-a calificat în turul doi la Cincinnatti, după ce a învins-o pe Anastasia Potapova. Ce sumă de bani va primi

Cea mai bună jucătoare de tenis din istoria României a reușit să se califice în turul al doilea la Cincinnati și continuă seria de victorii începută pe hard în Canada. Halep a învins-o pe Anastasia Potapova în trei seturi: 4-6, 6-3, 6-3.

Simona îşi asigurase 11.725 de dolari pentru prezența în primul tur la Cincinnati, iar după victoria cu rusoaica Anastasia Potapova (numărul 54 WTA), va încasa 16.340 de dolari și 60 de puncte WTA.

Halep trebuia să o întâlnească inițial pe Karolina Muchova, însă cehoaica s-a retras din competiție ca urmare a unei accidentări.

Ce premii au pus în joc organizatorii la turneul din Ohio

Dacă Simona va reuși să treacă în turul următor de Veronika Kudermetova (25 de ani, 20 WTA), în conturile sale vor intra 28.730 de dolari și 105 puncte WTA.

Pentru calificarea în sferturile de finală, Simona Halep poate ajunge la 57.440 de dolari și 180 de puncte, în timp ce o semifinală la Cincinnati îi aduce un cec în valoare de 242.800 de dolari și 350 de puncte.

În cazul în care jucătoarea noastră va ajunge din nou în finală va primi 242.800 de dolari și 585 de puncte.

Organizatorii turneului WTA de la Cincinnati au pus premii importante în joc. Astfel, dacă Simona Halep va reuși să câștige și la Cincinnati, va încasa un cec în valoare de 412.000 de dolari și 900 de puncte WTA.

Câți bani a câștigat Simona Halep la turneul de la Toronto

Simona Halep a reușit în premieră să cucerească trofeul la Toronto, după finala împotriva braziliencei Beatriz Haddad Maia. Românca a primit un cec în valoare de 429.080 euro.

Halep se află pe locul trei în topul jucătoarelor care au câștigat cei mai mulți bani din tenis, cu peste 39 de milioane de dolari. Lider în acest clasament se află Serena Williams (94,6 milioane de dolari) și Venus Williams (42,3 milioane de dolari).