Ce au făcut românii în Europa League. Răzvan Lucescu, show în Belarus, Ivan și Băluță au dezamăgit. Video

in Europa League
05/10/2018, 00:05
Ce au făcut românii în Europa League

Românii implicați în acest sezon de Europa League au avut evoluții contrastante în cea de-a doua etapă din faza grupelor. Dacă Răzvan Lucescu, Alin Toșca și Răzvan Marin au terminat cu bine meciurile, Moți, Băluță și Ivan pot fi trecuți la capitolul dezamăgiri.

PAOK a făcus spectacol în Belarus

Răzvan Lucescu și PAOK au obținut un nou rezultat entuziasmant după victoriile cu AEK și Olympiakos din campionat. Grecii au învins-o cu 4-1 pe BATE Borisov chiar la ea acasă. Jaba a făcut un meci de excepție, marcând două goluri și oferind alte două assist-uri. Alin Toșca a fost integralist. În următoarele două meciuri din Europa League PAOK se va duela cu MOL Vidi.

VIDEO AICI

Ludogoreț învinsă la Zurich cu Moți pe teren

Învinsă cu 2-3 de Leverkusen în prima rundă, după ce a condus cu 2-0, Ludogoreț și-a complicat și mai mult situația în grupa A, pierzând și deplasarea de la Zurich, scor 0-1. Dintre cei trei români care evoluează la gruparea bulgară, doar Cosmin Moți s-a aflat pe teren și a fost integralist. Pentru Ludogoreț urmează dubla cu AEK Larnaca, echipă care de asemenea nu are niciun punct după două etape.

VIDEO AICI

Băluță a jucat aproape o repriză cu Zenit

Alexandru Băluță este departe de forma cu care ne obișnuise la Craiova. Românul nu și-a găsit încă un loc printre titularii Slaviei Praga. Așa a fost și în partida cu Zenit, când a intrat pe teren în minutul 53 și s-a remarcat doar printr-un cartonaș galben primit șapte minute mai târziu. Rușii au câștigat cu 1-0, golul fiind marcat cu Băluță pe teren.

VIDEO AICI

Ivan a pierdut cu Gerrard

Andrei Ivan a jucat primele 58 de minute din meciul Rangers – Rapid Viena, încheiat cu victoria scoțienilor, scor 3-1. La fel ca Băluță, și Andrei Ivan a încheiat partida doar cu un cartonaș galben în dreptul său. Rapid Viena rămâne cu cele trei puncte luate din prima rundă cu Spartak Moscova.

VIDEO AICI

Răzvan Marin, integralist pentru Standard

Poate cel mai constant internațional român. Răzvan Marin a fost din nou integralist pentru Standard Liege și a avut o evoluție solidă la mijlocul terenului în partida câștigată cu turcii de la Akhisar, scor 2-1.