Ce au scris jurnaliștii maghiari după calificarea dramatică a Ungariei la EURO: ”Am ajuns la poarta viselor!”

Autor: Gabriela Gheorghe | 13.11.2020 | 10:07
Bucuria fotbaliștilor maghiari. Sursă foto: Sport.ro.

Ungaria este una dintre ultimele echipe care au ajuns la Campionatul European. Maghiarii au trecut de formația care i-a eliminat pe ”tricolori”. ”Visul a devenit realitate” a fost reacția presei din Ungaria după performanța reușită de națională.

Ungaria a ajuns la Campionatul European, după ce a revenit în finalul jocului cu Islanda, de la Budapesta, scor 2-1. Maghiarii au primit gol în minutul 11, atunci când portarul Gulacsi a scăpat inexplicabil mingea trimisă dintr-o lovitură liberă de Sigurdsson.

Reușita jucătorului de la Everton părea să fie suficientă pentru a o duce pe Islanda la un alt turneu final, dar totul s-a schimbat în minutul 88, atunci când Loic Nego a reușit să înscrie. Apărătorul maghiar, intrat pe teren în minutul 84, a rămas cu balonul la picior în careul Islandei și a trimis un șut la colțul lung.

Reacția presei maghiare după calificarea la EURO 2021

În minutul 90+2, Szoboszlai a reușit golul care o duce pe Ungaria la Campionatul European după o acțiune personală impresionantă. Jucătorul celor de la Salzburg a sprintat spre careul nordicilor, de la mijlocul terenului, iar șutul său s-a oprit în poarta islandezilor.

A fost reușita prin care maghiarii au ajuns la turneul final de anul viitor, competiție ce va fi organizată și la Budapesta. Jurnaliștii maghiari au urmărit cu mari emoții partida de pe teren propriu. Naționala antrenată de Cosimo Inguscio s-a calificat în ultimul moment.

“Am ajuns la poarta viselor! Naționala Ungariei s-a calificat la Campionatul European!”, este titlul celor de la Nemzeti Sport.

Ungaria are o grupă imposibilă la EURO 2021

“Ungaria a întors soarta meciului de baraj împotriva Islandei, scor 2-1, și și-a asigurat locul la turneul final. După golul egalizator marcat de Loic Nego, naționala noastră a simțit .

Totul a plecat de la Dominik Szoboszlai. Mijlocașul a avansat în jumătatea Islandei, apoi și-a prelungit puțin mingea și a șutat lângă bară, în stânga portarului. Știau suporterii de ce așteptau un miracol de la puștiul de 20 de ani! Rezultat final: 2-1 pentru Ungaria! Visul a devenit realitate!”, au adăugat jurnaliștii maghiari.

La Campionatul European de anul viitor, ungurii vor evolua într-o grupă de foc, cu Portugalia, Germania și Franța. Ungaria va debuta contra Portugaliei pe 15 iunie. Meciul cu Franța se va disputa patru zile mai târziu. Partida cu Germania va fi pe 23 iunie.