Ce chin! Rondon, singura strălucire în atmosfera ploioasă din Gruia! Notele după CFR Cluj-Young Boys 1-1

29.10.2020 | 23:59
Ce chin Rondon singura stralucire in atmosfera ploioasa din Gruia Notele dupa CFR ClujYoung Boys 11

Mario Rondon a oferit singurul moment coerent de atac pentru CFR Cluj la meciul din Gruia împotriva lui Young Boys. S-a încheiat 1-1 la capătul unui meci de uzură, presărat cu multe întreruperi.

În prima repriză, faulturile se succedau cu o rapiditate fantastică, arbitrii fluierând ca la handbal. Cele două formaţii au recurs la un joc foarte fizic, cu clinciuri dese, iar ploaia de la cluj întregea acest tablou de luptă.

După o primă repriză albă în care nu ne-am putut bucura de nicio şană de gol a venit reuşita lui Mario Rondon din minutul 62, care a profitat de o dezorganizare a apărării elveţiene. A fost singura strălucire dintr-un meci cenuşiu.

Mario Rondon, marcatorul CFR-ului în meciul cu Young Boys! Cum arată notele

Din păcate, formaţia lui Dan Petrescu nu a putut să menţină rezultatul pentru că Manea şi Burcă au ezitat la o acţiune a elveţienilor în care mingea a ricoşat la Fassnacht, liber în careu. Elveţianul a tras tare din poziţie bună şi Bălgrădean nu a fost iertat.

S-a încheiat 1-1, un rezultat just pentru unul dintre cele mai atractive meciuri din cupele europene din ultima vreme. Dar, CFR Cluj este cunoscută ca fiind o echipă pragmatică şi graţie acestui pragmatism formaţia lui Dan Petrescu este în continuare prima în grupă.

Notele după CFR Cluj – Young Boys 1-1:

Cristian Bălgrădean – 6 – A apărat ce a fost de apărat. Nu avea ce să facă la gol.

Matteo Susic – 6 – În nota echipei. A alergat mult, a pus osul la joc, dar nu a avut niciun aport pe atac.

Paulo Vinicius: S-a accidentat în minutul 12 şi a fost înlocuit cu Cristi Manea

Andrei Burcă – 5 – A avut o parte de vină la golul lui Fassnacht, când elveţianul a marcat dintre el şi Manea.

Mario Camora – 6 – S-a achitat bine de sarcinile defensive

Ovidiu Hoban – 6 – Bun în defensivă, i-a aşezat mingea la gol lui Mario Rondon. Foarte inteligent în joc

Damjan Djokovic – 5 – Sărac în realizări faţă de ce ne-a obişnuit.

Mario Rondon – 7 – A marcat în minutul 62 la una dintre primele ocazii ale partidei. Bătăios în atac, venezueleanul s-a dovedit din nou decisiv

Alexandru Păun – 4 – Nu s-a văzut deloc în meci, a fost schimbat cu 10 minute înainte de final.

Ciprian Deac – 5 – A alergat mult, însă nu s-a mai remarcat pe faza ofensivă. A fost schimbat în minutul 63.

Gabriel Debeljuh – 6 – Bătăios cu fundaşii adverşi. A văzut cartonaşul galben după 23 de minute după o lovitură cu cotul. A jucat până la pauză. Nu a avut şanse de a marca, însă a stat ca un ghimpe în apărarea adversă.

Au intrat pe parcurs:

Cristi Manea (min. 13) – 5 – A intrat bine în meci, a jucat în prima repriză. A fost prea larg marcajul la Fassnacht, cel care a marcat golul egalizator. A jucat pe postul de fundaş central.

Billel Omrani (min. 46) – 4 – A jucat câteva baloane după ce a intrat. Apoi s-a stins şi a fost mâna moartă în atacul ardelenilor. Eclipsa de formă continuă

Alex Chipciu (min. 63) – 4 – Puţine baloane au ajuns la el, însă nu i-au ieşit prea multe.

Cătălin Itu (min. 79): Nu s-a remarcat în cele 10 minute în care a jucat

Michael Perreira (min. 79): A ratat o ocazie bună cu 5 minute înainte de final. A trimis mult pe lângă poartă din poziţie bună