Teodora Stoica a dezvăluit ce face zilnic pentru a avea o imunitate de fier. Tânăra are un obicei simplu, pe care îl respectă cu sfințenie și datorită căruia nu a răcit de mult timp.
Fiica lui Mihai Stoica s-a confruntat cu cancerul cu ceva timp în urmă, dar s-a vindecat de această boală și a făcut schimbări mari în stilul ei de viață.
Teodora Stoica a fost diagnosticată cu cancer în 2020, iar acest lucru i-a schimbat complet viața. De atunci, a devenit mai atentă la alimentele consumate și face exerciții fizice.
“A fost cel mai bun lucru din viața mea. De departe! Știu că sună ciudat, dar așa e. La început pare cel mai rău lucru și încet, încet îți dai seama că e o binecuvântare”, a spus aceasta la emisiunea Health Talks by GSP.
Atunci când se lupta cu cancerul, Teodora Stoica a adoptat un obicei de la care nu se abate. Aceasta face regulat dușuri reci sau băi în gheață, despre care spune că au ajutat-o să aibă o imunitate mai bună.
Înainte de a se îmbolnăvi, aceasta răcea destul de des și avea simptome de febră, iar boala nu trecea antibiotice. De când face dușuri reci, nu a mai răcit deloc.
“Dușurile reci, băile în gheață m-au ajutat atunci foarte mult pentru că am vrut să mă duc și pe partea de psihic. Eu nu am mai răcit de atunci. Înainte de problema mea de sănătate eram un om care răcea mereu.
Tot timpul trebuia să iau antibiotice că altfel nu îmi trecea, febră, îmi apărea și herpes la răceală. E clar că imunitatea mea era compromisă. Corpul îmi dădea semnale, dar le ignoram”, a explicat tânăra.
Teodora Stoica a început să facă dușuri reci după ce a mers la un retreat organizat de Wim Hof, atlet și speaker motivațional. Tânăra și-a testat pH-ul înainte și după baia cu gheață, iar de la 7 a ajuns la 10.
Cu toate că dușurile reci reprezintă ceva imposibil de realizat pentru multe persoane, acestea pot avea anumite beneficii pentru sănătate dacă sunt făcute regulat
Andrew Huberman, un renumit neurobiolog american, a explicat de ce este benefică expunerea la frig pentru organism.
Profesorul de la Universitatea Stanford a spus, într-un podcast, că expunerea la frig contribuie la eliberarea de pinefrină (adrenalină) și norepinefrină (noradrenalina) în creier și în corp, substanțe care ne fac să ne simțim vigilenți.
Totodată, expunerea la frig duce și la o eliberare prelungită de dopamină, o moleculă capabilă de a îmbunătăți starea de spirit, atenția și concentrarea.
Specialistul a spus că expunerea deliberată la frig trebuie făcută, în total, timp de 11 minute pe săptămână. Temperatura apei trebuie să fie, în același timp, incomod de rece, dar suficient de sigură pentru a putea rămâne în ea pentru câteva minute.