Alegeri 2024

Ce-i unește pe alegătorii lui Călin Georgescu. Analiza tranșantă a lui Crin Antonescu: ”Nu-i poți condamna!”

Crin Antonescu, analiză tranșantă a alegătorilor lui Călin Georgescu, la TATULICI LA FANAT1K. „Nu-i poți condamna pe acești oameni chiar dacă se înșeală”
04.12.2024 | 21:20
Cei uneste pe alegatorii lui Calin Georgescu Analiza transanta a lui Crin Antonescu Nui poti condamna
Crin Antonescu nu-i condamnă pe alegătorii lui Călin Georgescu, chiar dacă, spune el, se află în eroare / Foto: colaj, Fanatik

Crin Antonescu, fostul lider al PNL, a fost invitatul de miercuri al lui Mihai Tatulici, în exclusivitate la TATULICI LA FANAT1K, unde a făcut o analiză a alegătorilor lui Călin Georgescu, candidatul independent care se va confrunta în finala prezidențială de duminică cu președinta USR, Elena Lasconi.

Situație politică tensionată, înaintea prezidențialelor

Crin Antonescu, fostul președinte al PNL, a fost invitatul lui Mihai Tatulici la emisiunea TATULICI LA FANAT1K, unde, alături de cunoscutul ralizator tv au dezbătut actuala situație și criză politică, care a început după turul întâi al alegerilor prezidențiale, soldate cu victoria surpriză, și îngrijorătoare pentru mulți, a outsider-ului Călin Georgescu.

O situație tensionată atât politic cât și social, care se menține până duminică, când în turul doi al finalei pentru Cotroceni,  Călin Georgescu o va înfrunta pe președinta și candidata USR, Elena Lasconi.

Crin Antonescu: „Alegătorii ăștia sunt o opțiune care pe mine mă nenorocește”

Invitatul lui Mihai Tatulici a vorbit și despre alegătorii lui Călin Georgescu, spunând că aceștia nu fac parte neapărat din categoria celor defavorizați, ci altceva îi unește. Anume nevoia unei identități, de o națiune care să le aparțină și pe care să nu o mai repudieze și cu care să se mândrească.

„Alegătorii ăștia sunt o opțiune care pe mine mă nenorocește, cum probabil și ei consideră că opțiunea mea îi nenocorește pe ei și le ratează revoluția. Sunt compatrioții mei, sunt frații mei, sunt niște români exact ca și mine. Unii cu mai puțină școală, alții cu mai multă școală decât mine. Pornesc de la ideea că avem bună credință. Ce cred că-i unește pe acești oameni?

Candidatul este aplicat ca timbru după aceea, candidatul s-a lucrat, s-a nimerit. Dar acești oameni au o chestiune reală. Acești oameni au ajuns într-un moment în care nu mai au nevoie de mașină, că au, de avioane, că se mișcă, nu mai au nevoie de alte lucruri, au salarii mai bune, mai rele, dar le au.

Dar au nevoie de o identitate, conturată și respectabilă, au nevoie de sentimentul că aparțin unui grup serios pe lumea asta, propria lor națiune, de care mulți ani nu că s-au ferit dar cu care nu s-au putut mândri, ca să spun așa. Uneori au și evitat să spună că-i aparțin”, a declarat Crin Antonescu.

„Nu-i poți condamna pe acești oameni chiar dacă se înșeală”

Fostul lider liberal a spus că alegătorii lui Călin Georgescu nu pot fi condamnați, chiar dacă, în opinia sa, și cum a mai spus-i de altfel, candidatul independent este o opțiune proastă pentru România, avându-i în vedere declarațiile pro-ruse și anti-occidentale, dar că opinia publică și clasa politică trebuie să reflecteze la cauzele pentru care s-a ajuns aici.

„Și, ăsta e un euforizant extraordinar, de sentimentul că schimbă istoria în propria lor țară, că fac o revoluție. Nu-i poți condamna pe acești oameni chiar dacă se înșeală, eu cred că se înșeală, dar nu-i poți condamna, nu poți să nu-i înțelegi și nu poți să nu gândești la faptul că s-a ajuns aici cu toate elementele din dotare”, a spus invitatul lui Mihai Tatulici.

„E păcat că am ajuns aici, e riscant că am ajuns aici”

O victorie a taberei pro-Georgescu, a mai spus Crin Antonescu, ar avea costuri enorme pentru România și de aceea, spune el, după prezidențialele de duminică, conducătorii țării vor avea o mare responsabilitate să gestioneze situația, indiferent care ar fi ea.

„De asta suntem într-un paradox, e păcat că am ajuns aici, e riscant că am ajuns aici. Pentru că dacă pro-occidentalii vor pierde, costul va fi enorm pentru noi toți, inclusiv pentru alegătorii candidatului

Dacă ei vor pierde nu va fi simplu pentru că toată energia acestor oameni, nu contează cum mobilizată, dar autentică, se va transforma într-o frustrare enormă și această frustrare pe undeva va trebui să se descarce și va fi, în cazul în care o să mai avem o democrație așa cum o știm, va fi o mare responsabilitate pentru conducătorii acestei țări de luni încolo să vadă ce fac”, a mai spus Crin Antonescu.

Ce-i unește pe alegătorii lui Călin Georgescu. Analiza tranșantă a lui Crin Antonescu: ”Nu-i poți condamna!”