Iuliana Spirache
în Echipa nationala
08/09/2018, 08:04
Ce l-a spus Mirel Rădoi jucătorilor la pauza meciului Portugalia – România U21. “Am scăpat de palpitaţii!” GALERIE FOTO
Bucuria "tricolorilor" mici la finalul meciului Portugalia - România U21. Ce le-a spus Mirel Rădoi

Vlad Munteanu a dezvăluit ce le-a spus Mirel Rădoi jucătorilor săi la pauza meciului Portugalia U21 – România U21, scor 1-2, din preliminariile Campionatului European 2019. Managerul echipei de tineret a avut numai cuvinte de laudă la adresa lui Ionuţ Radu, goalkeeperul care a apărat un penalty în al nouălea minut de prelungiri.

Vlad Munteanu susţine că vorbele pe care Mirel Rădoi le-a zis la pauza meciului Portugali U21 – România U21, ar fi făcut orice fotbalist să intre pe teren. Acesta este de părere că discursul ţinut de selecţionerul naţionalei de tineret a României i-a motivat la maxim pe jucători şi se bucură că fostul antrenor şi căpitan de la FCSB a avut un debut perfect pe banca “tricolorilor” mici.

Ce le-a zis Mirel Rădoi jucătorilor săi la pauza meciului Portugalia U21 – România U21

“Ionuţ Radu merită cele mai mari laude, a apărat un penalty într-un moment extrem de dificil. După discursul lui Mirel, ne-am fi pus și noi ghetele pentru a intra în teren. Mă bucur pentru modul în care și-a început cu adevărat cariera de antrenor. Am scăpat de palpitaţii, dar de mult nu am văzut o echipă de la noi care să arate un asemenea sacrificiu. Este un moment bun pentru mulţi dintre jucători. Suntem mândri de ei. Ne-au adus şi mai aproape de îndeplinirea obiectivului, pe care noi l-am propus.

Nedelcearu nu merita al doilea galben, dar asta a fost. Nedelcearu a devenit un exemplu, a tras echipa după el. La fel cum am câștigat, la fel puteam să și pierdem. Avem o generație hulită în martie, după înfrângerile cu Rusia, cu Danemarca, dar jucătorii aceștia merită să joace unde sunt acum”, a mai spus Vlad Munteanu pentru o emisiune de sport.

“Sper să rămânem în continuare concentrați. Pauleta ne-a spus că avem o națională foarte bună și foarte tânără și să avem grijă să gestionăm bine situația”, a încheiat Munteanu.

Jucătorii echipei naţionale a României U21 înaintea meciului jucat cu Portugalia U21

“Tricolorii” mici sunt neînvinşi în Grupa 8

Echipa naţională a României U21 va juca ultimele trei meciuri din calificări pe teren propriu. “Tricolorii” sunt neînvinşi în Grupa 8 a calificărilor pentru Campionatul European din 2019. Pentru a-şi asigura prezenţa la turneul final, jucătorii lui Mirel Rădoi au nevoie de victorii în cele trei meciuri rămase de jucat, cu Bosnia, Ţara Galilor şi Liechtenstein.

Prezența la turneul final ar fi prima a naționalei U21 după cea din 1998. Tricolorii U21 sunt neînvinși și ocupă poziția a treia în grupa preliminară, de unde se califică direct la EURO doar prima clasată. Cele mai bune patru din nouă ocupante ale locurilor secunde vor disputa un play-off pentru a stabili încă două selecționate care merg la CE 2019.

Lotul naţionalei României U21:

Portari: Ionuț Radu (Genoa), Andrei Vlad (FCSB), Cătălin Căbuz (Hermannstadt)

Fundași: Radu Boboc (FC Viitorul), Florin Ștefan (OSK Sepsi), Florin Borța (U Craiova 1948 Club Sportiv), Virgil Ghiță (FC Viitorul), Alex Pașcanu (Leicester), Adrian Rus (OSK Sepsi), Ionuț Nedelcearu (UFA)

Mijlocași: Marco Dulca (Swansea City), Răzvan Oaidă (FC Botoșani), Dragoș Nedelcu (FCSB), Alexandru Cicâldău (U Craiova 1948 Club Sportiv), Ianis Hagi (FC Viitorul), Sebastian Mailat (CFR 1907 Cluj), Andrei Ciobanu (FC Viitorul), Dennis Man (FCSB), Olimpiu Moruțan (FCSB), Alexandru Mățan (FC Viitorul), Darius Olaru (Gaz Metan)

Atacanți: Adrian Petre (Esjberg), Florinel Coman (FCSB), Andrei Ivan (Rapid Viena)