Ce record a reuşit Barcelona în El Clasico! Ivan Rakitic a intrat în istoria derby-urilor cu Real Madrid! Video

Autor: Razvan Nicolae | 02.03.2019 | 23:27
Ce record a reuşit Barcelona în El Clasico

Barcelona a stabilit un nou record cu ocazia meciului cu Real Madrid din campionat. Catalanii au jucat perfect în prima repriză a partidei de pe “Santiago Bernabeu”, iar Ivan Rakitic a deschis scorul în minutul 26, după o pasă primită de la Sergi Roberto.

Barcelona, record în derby-ul cu Real Madrid. Ce s-a întâmplat în El Clasico 242

Ivan Rakitic a intrat în istoria derby-urilor dintre Real Madrid şi Barcelona. Reuşita internaţionalului croat a însemnat al 23-lea El Clasico din campionat consecutiv în care catalanii marchează cel puţin un gol. Pe 23 decembrie 2007 s-a jucat ultimul duel între cele două rivale în care formaţia de pe “Camp Nou” nu a reuşit să marcheze în poarta madrilenilor. Meciul de sâmbătă este derby-ul cu numărul 242 all-time.

În urmă cu 12 ani, Real Madrid câştiga pe terenul Barcelonei, scor 1-0, unicul gol al meciului fiind marcat de Julio Baptista. Brazilianul, care în prezent joacă la CFR Cluj, înscria în minutul 35 şi la finalul sezonului devenea campion al Spaniei alături de colegii săi.

Barcelona poate realiza un nou record la finalul meciului

Dacă va câştiga meciul cu Real Madrid, Barcelona va deveni echipa cu cele mai multe victorii în El Clasico. În prezent, cele două formaţii îşi împart numărul de meciuri câştigate, ambele având câte 95, în timp ce 51 de partide s-au terminat la egalitate.

Ultima oară când Barcelona avea mai multe victorii decât Real Madrid se întâmpla pe 31 ianuarie 1932, când madrilenii egalau situaţia generală, la şase victorii, după un succes pe teren propriu, scor 2-0.