Locatarii care pun ghivece pe scara blocului trebuie să se gândească de două ori înainte de a face acest lucru. Amenzile pot fi mari pentru astfel de situații.
Multe persoane au ghivece în casă, dar și în exteriorul acesteia, mai ales dacă stau la curte. Chiar și cei care locuiesc la bloc își doresc să-și decoreze locuința cu diverse flori, pe care le amplasează și în afara apartamentului.
Deși ghivecele de flori expuse pe scara blocului pot reprezenta un decor care arată bine din punct de vedere estetic, acestea ți-ar putea aduce probleme cu legea.
Locatarii care aleg să amenajeze scara blocului pot avea probleme mari. Acest lucru se întâmplă și dacp ghivecele sau alte lucruri amplasate acolo nu încurcă în vreun fel trecerea.
Cu toate acestea, există multe situații în care decorarea spațiilor comune îi deranjează pe alți locatari ai blocului. Înainte de a pune ghivece pe scara imobilului unde locuiești, ar fi bine să cunoști legea.
Chiar dacă intenția ta este aceea de a îmbunătăți mediul înconjurător, nu e bine să amplasezi ghivece în spațiile comune din bloc. Unii vecini pot să nu fie de acord cu acest lucru, iar cel care pune florile poate lua o amendă.
Legea spune că un vecin poate să depună plângere atunci când consideră că florile pot deranja. Aceste situații includ posibilitatea ca plantele să facă mizerie, obstrucționarea trecerii sau dificultatea evacuării în cazul unei urgențe.
În asemenea situații, locatarul care a amplasat ghivecele cu flori, iar unul sau mai mulți vecini nu sunt de acord, pot primi o amendă de maximum 400 de lei, în funcție de gravitatea situației, dar și de regulamentul asociației de proprietari.
De asemenea, locatarii trebuie să fie atenți și atunci când vine vorba despre amenajarea spațiilor verzi din jurul blocurilor. Plantarea florile sau amenajarea unui colț în grădină sunt interzise.
Administrarea spațiilor verzi de lângă blocuri țin de autoritățile locale. Locatarii și asociațiile de proprietari nu trebuie să se ocupe de aceste spații.
Dacă locuitorii vor să îmbunătățească aspectul scării blocului sau a grădinii din jurul acestuia, e necesar să obțină o autorizație de la Primărie. În caz contrar, plantele sau alte obiecte de decor sunt interzise.
“Sarcina cu privire la întreţinerea şi administrarea acestui spaţiu revine proprietarului adică primăriei locale a cărui buget este constituit din taxele şi impozitele locuitorilor de pe raza sectorului sau a localităţii.
Asociaţia de proprietari prin personalul angajat nu are nici o obligaţie cu privire la întreţinerea şi administrarea spaţiului verde, a grădinii respective.
În mod normal dacă primăria nu îşi face treaba adică nu îşi respectă atribuţiile pentru care sunt plătiţi de cetăţeni, şi pentru această situaţie, ar trebui să fie amendaţi de către asociaţia de proprietar”, se arată în lege.
Această lege este valabilă și dacă scara blocului sau spațiul verde sunt lăsate în paragină. Locatarii nu trebuie să le amenajeze în astfel de cazuri, dar pot depune plângere.