Sport

Ce se întâmplă cu interdicţia la transferuri de la Dinamo! Anunţul administratorului special: „Pe asta ne bazăm!”. Exclusiv

Dinamo are interdicţie la transferuri şi sunt şanse mici ca această situaţie să fie rezolvată în această perioadă de mercato. Anunţul lui Vlad Iacob pentru FANATIK.
12.01.2023 | 19:00
Ce se intampla cu interdictia la transferuri de la Dinamo Anuntul administratorului special Pe asta ne bazam Exclusiv
Ce se întâmplă cu interdicţia la transferuri de la Dinamo! Anunţul administratorului special Pe asta ne bazăm!. Exclusiv. Colaj Fanatik/ Foto: Fb/DinamoBucuresti/ Sportpictures.eu
ADVERTISEMENT

Dinamo a început pregătirile pentru ultimele meciuri din sezonul regulat al ligii secunde. „Câinii” efectuează un stagiu de pregătire la Săftica, iar până la finalul lunii februarie au programate nu mai puțin de 9 meciuri amicale.

Ce se întâmplă cu interdicţia la transferuri de la Dinamo! Anunţul administratorului special

Ovidiu Burcă are, însă, bătăi de cap la nivel de lot. Dinamo are interdicţie la transferuri, iar antrenorul „câinilor” trebuie să se bazeze pe aceiaşi jucători ca în prima parte a sezonului, în timp ce rivalele la play-off se întăresc.

ADVERTISEMENT

Chestionat pe tema ridicării interdicţiei la transferuri, administratorul special Vlad Iacob a lăsat de înţeles că este greu ca situaţia grea să se rezolve în această iarnă, mai ales că singurii investitori ai clubului sunt în continuare tot suporterii.

„Ridicarea interdicţiei nu depinde de mine, ci de strategia clubului şi de eforturile pe care le fac acţionarii. Probabil ne vom baza în continuare pe acţionarii care ne-au sprijinit în toată această perioadă, adică suporterii”, a explicat administratorul special al lui Dinamo pentru FANATIK.

ADVERTISEMENT

Dinamo nu vinde jucători pentru că nu poate aduce nimic în schimb

FIFA a sancţionat Dinamo cu interdicţie la transferuri în luna noiembrie a anului trecut din cauza litigiilor cu foştii jucători Raul Albentosa şi Joseph Akpala. Alţi foşti jucători s-au adresat şi ei instanţelor pentru a-şi recupera măcar o parte din datorii.

ADVERTISEMENT

Astfel că situaţia nu arată bine din acest punct de vedere, în condiţiile în care nu se arată niciun nou investitor la orizont. Astfel, Dinamo trebuie să se descurce cu banii care vin de la suporteri, iar datoriile sunt din ce în ce mai presante.

Interdicţia la transferuri a lui Dinamo încurcă şi eventualele încasări din eventualele vânzări de jucători. Aşa cum FANATIK a anunţat, FC Argeş s-a interesat de transferul lui Ahmed Bani, însă oficialii lui Dinamo sunt într-o situaţie delicată, în condiţiile în care ar pierde unul dintre cei mai importanţi jucători fără să poată aduce nimic în locul său.

ADVERTISEMENT

„În mod evident, pentru noi este important să fim competitivi”

Vlad Iacob nu a dorit să comenteze interesul cluburilor de SuperLiga pentru jucătorii lui Dinamo, însă a recunoscut că este mult mai dificil să lase jucătorii să plece având în vedere că nu poate aduce pe nimeni în locul acestora.

„Nu vreau să comentez subiectul transferurilor. Pot doar să spun că, în mod evident, pentru noi este important să fim competitivi”, a declarat administratorul special pentru FANATIK.

Partea a doua a sezonului din Liga 2 Casa Pariurilor se reia pe 25 februarie. Dinamo este pe locul 8 în clasament, la două puncte de locul 6, ultimul de play-off.

clasament Liga 2 ianuarie

(captura foto flashscore.ro)

„Câinii” mai au de disputat 3 meciuri din sezonul regular: cu Unirea Constanţa (acasă, oriunde ar fi acest „acasă”, probabil pe stadionul „Marin Anastasovici” din Giurgiu), CSC 1599 Şelimbăr (în deplasare, pe stadionul „Municipal” din Râmnicu Vâlcea) şi Poli Timişoara (acasă).

  • 1 înfrângere (0-1 la Iași) a avut Dinamo în ultimele 9 etape jucate în 2022 (plus 5 victorii și 3 egaluri)
  • 1.500.000 de euro este suma de care are nevoie Dinamo până în aprilie pentru a putea supravieţui
Tags: