Primăria Braşov a transmis un mesaj public cu privire la decesul bărbatului peste care a căzut un copac. Instituția subliniază faptul că evenimentul produs a fost unul ”absolut imprevizibil”.
Menționăm faptul că în cursul zilei de astăzi, un tânăr de doar 27 de ani a murit după ce un copac a căzut peste el. Acesta se afla pe o alee din municipiul Brașov, la o plimbare. Și o altă persoană aflată în zonă a fost rănită.
La câteva ore după teribilul incident, Primăria Brașov a venit cu o reacție. Instituția a transmis în primul rând condoleanțe familiei, având în vedere pierderea suferită. Totodată, instituția subliniază faptul că respectivul copac ar fi fost ”aparent sănătos”.
„Cu profund regret, ne exprimăm durerea faţă de tragicul incident petrecut în municipiul Braşov, unde un copac aparent sănătos s-a prăbuşit şi a lovit două persoane, cauzând, din nefericire, decesul uneia dintre ele.
Gândurile noastre se îndreaptă către familiile victimelor, cărora le transmitem întreaga noastră compasiune şi sprijin în aceste momente grele. Este o tragedie care ne afectează profund pe toţi”, a arătat Primăria Braşov, într-o postare pe Facebook.
Având în vedere decesul bărbatului peste care a căzut un copac, Primăria Brașov a ținut să precizeze faptul că evenimentul nu putea fi anticipat și nici prevenit. Investigațiile au arătat că arborele respectiv nu era degradat și nici nu reprezenta în pericol.
Chiar și așa, autoritățile judiciare au demarat o anchetă, astfel încât să poată fi aflate circumstanțele în care s-a produs produs decesul bărbatului peste care a căzut un copac.
Primăria Brașov a mai adăugat că va analiza în continuare dacă va mai fi nevoie sau nu de măsuri suplimentare. Se dorește ca fiecare zonă publică din oraș să fie una sigură, pentru ca astfel de incidente să nu se mai repede.
„Investigaţiile preliminare arată că arborele în cauză era verde, fără semne exterioare de degradare sau pericol iminent. În acest context, subliniem că vorbim despre un eveniment absolut imprevizibil, o situaţie care nu putea fi anticipată sau prevenită prin metodele obişnuite de monitorizare a vegetaţiei urbane.
Autorităţile judiciare competente au demarat o anchetă pentru a înţelege în detaliu circumstanţele producerii acestui incident. În paralel, vom analiza dacă sunt necesare măsuri suplimentare pentru a întări siguranţa în zonele publice, cu vegetaţie urbană, deşi, în acest caz, nu există indicii că s-ar fi putut interveni preventiv”, a transmis Primăria.
Menționăm faptul că teribilul incident a avut loc pe Aleea Tiberiu Brediceanu (Aleea de sub Tâmpa) din municipiul Braşov. Iar pe lângă decesul tânărului de 27 de ani, o altă persoană a fost rănită.