Ce spune Şarapova, care o conduce cu 7-0 pe Halep la meciuri directe: “E excelentă şi a avut un an foarte bun”. Care e reacţia lui Halep

VEZI MECIUL SIMONA HALEP - MARIA ŞARAPOVA LIVE VIDEO AICI...
Autor: Sorin Dumitrescu | 04.10.2017 | 11:35
Ce spune Şarapova, care o conduce cu 7-0 pe Halep la meciuri directe:

VEZI MECIUL SIMONA HALEP – MARIA ŞARAPOVA LIVE VIDEO AICI

Simona Halep – Maria Şarapova este capul de afiş al optimilor de finală în turneul de la Beijing. Românca vine după o victorie scurtă în faţa slovacei Magdalena Rybarikova, pe care a învins-o practic într-un set, pentru că la 2-1 pentru Halep adversara a chemat medicul, acuzând o stare de rău şi a abandonat. Şarapova a avut în faţă o compatriotă, Ekaterina Makarova, în faţa căreia s-a impus cu 2-1.

Acum, în optimi Halep şi Şarapova se vor întâlni pentru a opta oară şi Simona are de doborât un tabuu, scorul la general fiind 7-0 pentru Maria. Rusoaica are însă, în  pofida acestui avantaj, numai cuvinte de laudă la adresa româncei, pe care o consideră ca fiind una dintre cele mai bun jucătoare din lume. ”A jucat bine în setul secund, dar, chiar dacă l-a câştigat, eram foarte motivată să încep setul decisiv” – spune Şarapova despre ultima confruntare, cea din primul tur de la US Open.Click pe meci în aplicaţia de mai jos pentru detaliile complete: echipe de start, comentariul live, statistici, clasament în timp real! Click pe MECIURILE ZILEI pentru a vedea toate jocurile de azi

Sarapova despre disputele cu Halep: “Au fost meciuri grele”

”Ne cunoaştem foarte bine una pe cealaltă. Întotdeauna am avut parte de meciuri grele, competitive, în care ne-am implicat mult emoţional. Iubesc provocarea de a mă duela cu cineva care este pe locul 2 în lume. Este o jucătoare excelentă şi are un an foarte bun. De fiecare dată când te duelezi cu o asemenea jucătoare, ai şansa de a vedea unde te afli şi să vezi care e nivelul tău”.

Simona Halep ştie însă că pentru a o putea învinge, în sfârşit, pe Şarapova ar trebui să aibă şi nervi de oţel, pentru că rusoaica e foarte abilă în a tăia elanul adversarului, când acestuia îi merge jocul. “Aşa face mereu Şarapova, îşi ia pauză de toaletă. M-am obişnuit! Când joc împotriva ei, face acest lucru mereu! Nici nu m-am mai gândit la asta. Este stilul ei şi nu vreau să comentez”.

”Domnul Ţiriac mi-a spus când a văzut tragerea tabloului că speră să joc împotriva Şarapovei. I-am spus că am de jucat două meciuri înainte şi să aşteptăm.Este încă o mare provocare. Nu e nimic special. O cunosc, am jucat de multe ori şi în multe rânduri au fost meciuri strânse. Vom vedea. Poate voi putea câştiga. Chiar vreau să câştig şi mâine voi da totul”