News

Ce trebuie să știe elevii care dau examenul de Bacalaureat despre „posibilele subiecte” apărute pe internet. Mesajul ministrului Educației

„Posibilele subiecte” apărute pe internet, care ar putea pica la examenul de Bacalaureat, atrag atenția elevilor. Ce spune Ligia Deca
30.06.2024 | 19:26
Ce trebuie sa stie elevii care dau examenul de Bacalaureat despre posibilele subiecte aparute pe internet Mesajul ministrului Educatiei
Ce trebuie să știe elevii care dau examenul de Bacalaureat despre „posibilele subiecte”. colaj Fanatik/ Foto Hepta
ADVERTISEMENT

Absolvenții clasei a XII-a încep, luni, probele scrise la examenul de Bacalaureat, iar ministrul Educației le-a transmis un mesaj referitor la „posibilele subiecte” apărute pe internet. Ce spune Ligia Deca?

Ce transmite Ligia Deca elevilor care dau examenul de Bacalaureat referitor la „posibilele subiecte”

Având în vedere că în mediul online au apărut diverse modele de subiecte sau posibile variante de cerințe privind proba pe care elevii o vor susține mâine, cea la Limba și Literatura Română, ministrul Educației, Ligia Deca, le-a transmis candidaților să nu se lase influențați de ceea ce văd pe internet.

ADVERTISEMENT

Acesta mai spune că are încredere în potențialul elevilor. De asemenea, i-a sfătuit ca ziua de duminică să fie dedicată odihnei și relaxării, având în vedere că mâine debutează probele scrise din cadrul bacalaureatului.

„Am încredere că veți reuși să valorificați tot ceea ce știți. Sunt convinsă că tot efortul vostru se va vedea în rezultate. Vă îndemn să petreceți această zi făcând ceea ce vă relaxează și odihnindu-vă.

ADVERTISEMENT

Nu vă lăsați influențați de ceea ce vedeți pe internet când vine vorba despre subiecte posibile. Și nu uitați că aceasta este doar o etapă.

Cred în potențialul vostru. Sunt convinsă că veți fi iubiți și sprijiniți de cei dragi, indiferent de rezultat. Dragi părinți, vă înțeleg emoțiile și vă sunt alături, așa cum dumneavoastră sunteți alături de propriii copii!”, este mesajul publicat de Ligia Deca pe pagina de Facebook.

ADVERTISEMENT

Elevii au trei ore la dispoziție pentru rezolvarea subiectelor

Examenul scris din cadrul Bacalaureatului debutează luni, 1 iulie, pentru cei peste 134.000 de elevi, cu proba la Limba și Literatura Română. Candidații vor putea intra în sălile de examen până la ora 08:30.

ADVERTISEMENT

După extragerea variantei pentru Limba Română, plicurile sigilate vor fi distribuite în fiecare clasă, respectiv fiecărui candidat. Proba va începe la ora 09:00, iar elevii vor avea trei ore la dispoziție pentru rezolvarea subiectelor.

Marți, 2 iulie, se va desfășura proba scrisă obligatorie a profilului sau specializării, adică cea la Matematică sau Istorie. După aceste două examene, miercuri va fi zi de „respiro” pentru elevii de clasa a XII-a.

Joi, 4 iulie, va avea loc proba la alegere a profilului, iar vineri cea la Limba și Literatura Maternă. Afișarea primelor rezultate se va face pe 8 iulie, urmând ca după rezolvarea contestațiilor să apară și cele finale, pe data de 12 iulie.