News

Ce trebuie să știe toți românii care stau la bloc. Actul pe care administratorul nu are voie să îl ceară locatarilor. E interzis prin lege

Românii care stau la bloc trebuie să fie conștienți de unele documente pe care administratorul nu are voie să le ceară niciodată.
24.11.2024 | 14:48
Ce trebuie sa stie toti romanii care stau la bloc Actul pe care administratorul nu are voie sa il ceara locatarilor E interzis prin lege
Informații importante pentru românii care stau la bloc. Sursă foto: Hepta
ADVERTISEMENT

Toți românii care stau la bloc trebuie să fie conștienți de drepturile pe care le au. Dacă și ție ți s-a cerut la un moment dat acest document de către administratorul blocului, află că acest lucru nu este tocmai legal.

Ce trebuie să știe românii care stau la bloc și ce drepturi au

Mai toate blocurile au o Asociația de Proprietari. Puține persoane știu însă și ce obligații au administratorii din cadrul asociației, dar și ce documente pot solicita de la ceilalți.

ADVERTISEMENT

Sunt și persoane care fac abuz, având în vedere că multe persoane nu își cunosc drepturile. Tocmai din acest motiv, românii care stau la bloc e bine să cunoască niște reguli simple pentru a lua atitudine.

Actul pe care administratorul nu are voie să îl ceară locatarilor este cartea de imobil. Ți-a cerut administratorul tău așa ceva vreodată? Adevărul este că așa ceva este interzis prin lege. Iar asta nu este tot.

ADVERTISEMENT

Conform legii, administratorul nu are voie să ceară nici măcar o copie de pe buletin, indiferent de situație. Care este însă motivul? Și administratorii trebuie să se conformeze Regulamentului european privind protecția datelor GDPR.

ADVERTISEMENT

Actul pe care administratorul nu are voie să îl ceară locatarilor

Iar pentru că mulți dintre românii care stau la bloc nu cunosc aceste reguli, se fac regulat controale ale Autorității de Protecția Datelor (ANSPDCP), care obligă administratorii să prelucreze numai datele personale strict necesare.

ADVERTISEMENT

Ce spune legea despre prelucrarea datelor personale, dar și despre poziția asociațiilor de proprietari? Cei de la ANSPDCP au publicat un ghid în acest sens. Conform documentului, administratorul nu are voie să ceară nici măcar copii ale unor documente care conțin date personale.

„În ceea ce privește înscrierea persoanelor în cartea de imobil, art. 94 din Norme prevede că aceasta se face în baza actului de identitate, iar pentru copiii sub 14 ani, în baza certificatului de naştere.

ADVERTISEMENT

Pentru înscrierea persoanelor în cartea de imobil nu pot fi solicitate fotocopii ale actelor de identitate, certificatelor de stare civilă sau titlurilor de proprietate, normele stabilind că acestea pot fi doar verificate vizual pentru conformitate”, este menționat în ghid, potrivit sursei citate.