Cea mai bună primă repriză din acest sezon pentru Universitatea Craiova. Au învins și „complexul Academica Clinceni”

Universitatea Craiova a avut cea mai bună primă repriză din actualul sezon, în duelul cu Academica Clinceni.
18.10.2021 | 21:37
Cea mai buna prima repriza din acest sezon pentru Universitatea Craiova Au invins si complexul Academica Clinceni

Oltenii au înscris nu mai puțin de trei goluri în primele 23 de minute ale primei reprize cu Clinceni, performanță notabilă pentru acest sezon, când majoritatea golurilor din victoriile Craiovei au venit în a doua repriză.

Totodată, Craiova a trecut și peste „complexul Academica Clinceni”, reușind să obțină o victorie clară împotriva ilfovenilor, scor 5-0.

Cea mai bună primă repriză din acest sezon pentru Universitatea Craiova

În actualul sezon din Liga 1, Universitatea Craiova a marcat golurile din victorii în a doua repriză, cu o singură excepție, aceea fiind partida cu Dinamo, scor 5-0.

Dar chiar și atunci, oltenii au înscris doar un gol în prima repriză, restul de patru goluri venind în repriza secundă, atunci când oltenii s-au descătușat.

Acum, în prima repriză a meciului cu Clinceni, Dan Nistor a deschis scorul în minutul 11, pentru ca mai apoi Jovan Markovic să facă 2-0 în minutul 14, iar Nicușor Bancu a fost servit perfect de Andrei Ivan și a dus scorul la 3-0 în minutul 23.

Oltenii au marcat goluri și în prima repriză, însă le-au înscris în meciuri în care fie au pierdut, fie au remizat, după cum puteți observa în cele ce urmează:

Golurile marcate de Universitatea Craiova în actuala ediție de Liga 1:

1. Universitatea Craiova – FC Argeș 1-0 (A. Ivan 55’)
  2. FCSB – U Craiova 4-1 (J. Markovic 64’)
  3. U Craiova – FC Botoșani 1-2 (Gustavo 40’)
  4. U Craiova – FC Voluntari 3-0 (Gustavo 50’, G. Cîmpanu 58’, J. Markovic 90+2’)
  5. UTA – U Craiova 1-0
  6. U Craiova – Gaz Metan Mediaș 1-0 (Ș. Baiaram 55’)
  7. Rapid – U Craiova 1-2 (J. Markovic 82’, E. Koljic 90+1’)
  8. U Craiova – Sepsi 1-1 (Gustavo 32’)
  9. CFR Cluj – U Craiova 1-0
  10. U Craiova – Dinamo 5-0 (L. Houri 18’, A. Ivan 52’, George Cîmpanu 58’, M. Căpățînă 63’, J. Markovic 90+1’)
  11. FC U Craiova 1948 – U Craiova 0-2 (D. Nistor 47’, Ș. Baiaram 85’)

„E clar că e un joc deschis, Clinceni a încercat să joace ofensiv, dar nu există un echilibru între atac și apărare. Plus că Ivan e în formă, la fel și Markovic sau Houri, care verticalizează bine”, a spus Ilie Dumitrescu la finalul primei reprize.

• 21.110.000 este valoarea lotului Universității Craiova, conform transfermarkt.com

Craiova scapă de „complexul Academica Clinceni”

Totodată, Universitate Craiova mai obține un rezultat de moral, pentru că până acum, în duelurile directe cu Clinceniul, oltenii au o singură victorie, chiar la primul meci împotriva ilfovenilor.

Au urmat apoi trei rezultate de egalitate și două înfrângeri, astfel că putem vorbi despre un adevărat „complex Academica Clinceni” pentru Universitatea Craiova, dar peste care elevii lui „Reghe” au trecut acum.

În următorul meci din campionat, Universitatea Craiova se va deplasa pentru un duel cu Chindia Târgoviște.

6. U Craiova – Academica Clinceni 0-0 – 2021

„Mi-a plăcut mult Craiova, nu i-am văzut niciodată arătând așa de bine. Nu mi-a plăcut cu Dinamo atât de mult ca în această primă repriză.

Reghe i-a învățat cum să combine, cum să își facă ocazii și cum să se ajute între ei”, a spus Ion Crăciunescu la finalul primei reprize, la TV DigiSport.

• (P) Cota BETANO pentru Chindia Târgoviște – Universitatea Craiova: 2,15 este cota pentru „2 solist”. Vezi aici toate cotele!