Scandal la Steaua! Ceartă în vestiar Pintilii – Tănase

Duelul dintre FCSB şi Lazio Roma de pe "Arena Naţională" nu a fost lipsit de momente tensionate, unul dintre ele petrecându-se la pauza partidei în vestiarul "roş-alnaştrilor".
18.02.2018 | 09:06
Scandal la Steaua Cearta in vestiar Pintilii  Tanase

FCSB a obţinut prima victorie din istoria clubului împotriva unei echipe din Italia în meciul cu Lazio Roma, scor 1-0, în partida tur din şaisprezecimile Europa League – vezi detalii, iar momentele încrâncenate nu au lipsit la echipa pregătită de Nicolae Dică.

FANATIK.RO a aflat că, în pauza meciului, între Mihai Pintilii şi Florin Tănase a existat un schimb de replici pe un ton răstit, Pintilii acuzându-l pe cel care poartă banderola de căpitan că a pierdut mingi importante care i-au pus pe adversari în situaţii foarte bune. Tănase a încercat să se apere, dar Pintilii a devenit extrem de virulent în acuze şi nimeni din vestiar nu a spus nimic până ce Mihai, adevăratul lider al vestiarului, a terminat ce avea de reproşat.

Banderola l-a făcut pe Florin Tănase mult prea “fiţos”

Sunt voci care spun că Florin Tănase şi-a schimbat comportamentul după ce a primit banderola de căpitan, a devenit “mai plin de el”, lucru care-i deranjează pe unii dintre colegii săi, neexistând o chimie care să creeze o prietenie şi în afara gazonului.

Conflictul a dus la decizia lui Nicolae Dică de a-l înlocui după primele 45 de minute pe fotbalistul în vârstă de 33 de ani. Antrenorul celor de la FCSB l-a văzut extrem de iritat pe Mihai Pintilii, cel care i-a făcut respectivele reproşuri pe un ton dur lui Florin Tănase, astfel că Dică a decis ca Filip Teixeira să-l lase la cabine pe Pintilii în minutul 46. Acesta avea deja un cartonaş galben şi tehnicianului îi era teamă să nu-l încaseze şi pe al doilea şi să lase echipa în 10. La conferinţa de presă dinaintea meciului cu Dinamo, Dică a spus că l-ar fi înlocuit pe Pintilii din cauza unei probleme medicale.

Certăreţii au fost primii doi înlocuiţi

Nici Florin Tănase nu a mai rămas mult timp pe teren după ce Mihai Pintilii a fost înlocuit cu Filipe Teixeira. Astfel, Florinel Coman a intrat în locul căpitanului “roş-albaştrilor” în minutul 58, aceasta fiind cea de-a doua schimbare făcută de Nicolae Dică în meciul câştigat de FCSB cu Lazio Roma.

Mihai Pintilii nu va putea juca în returul de la Roma dintre Lazio şi FCSB, pe 22 februarie, de la ora 20.00, pentru cumul de cartonaşe galbene, dar are şanse să fie pe teren în derby-ul cu Dinamo. Citeşte AICI care este situaţia fotbalistului în vârstă de 33 de ani şi vezi de ce s-a creat o confuzie în legătură cu prezenţa sa la returul din Italia.