Sporturi

Cehia câştigă Fed Cup! Katerina Siniakova aduce victoria finală la Praga!

11.11.2018 | 17:30
Cehia castiga Fed Cup Katerina Siniakova aduce victoria finala la Praga

Cehia câştigă finala Fed Cup după ce Siniakova aduce victoria la Praga. Katerina Siniakova, locul 31 WTA, a adus victoria finală în ultimul act al Cupei Federaţiei, trecând în trei seturi extrem de echilibrate de americanca de pe locul 52 WTA, Sofia Kenin, scor 7-5, 5-7, 7-5, după trei ore şi 45 de minute de joc. Cehia a cucerit al şaselea titlu în Fed Cup în ultimii opt ani (2011, 2012, 2014-2016), al zecelea din istorie.

Cehoaica în vârstă de 22 ani a condus cu 4-1 în decisiv, dar Kenin a revenit spectaculos în partidă şi a avut două mingi de meci, la 40-15, 5-4, pe care le-a ratat. Katerina Siniakova s-a impus cu 7-5 în setul deicisiv, fructificând a doua minge de meci avută. Meciul trei al întâlnirii a avut o mulţime de momente cheie, ritmul jocului fiind foarte intens. În primele partide, jucate sâmbătă, Barbora Strycova, locul 33 WTA, a învins-o, cu scorul de 6-7 (5), 6-1, 6-4, pe Kenin, iar Siniakova a trecut, cu scorul de 6-3, 7-6 (2), de Alison Riske, locul 63 WTA, Cehia având 2-0 după prima zi de concurs.

Cehia se impune în finala Fed Cup şi câştigă titlul cu numărul 11

Ambele echipe au venit cu loturi mai slabe. Petra Kvitova, locul 7 WTA, Karolina Pliskova, locul 8 WTA, din echipa Cehiei, nu au fost în lot, însă cehoaicele de pe teren au avut două susţinătoare de seamă în tribune, pe Kvitova şi Safarova, care a anunţat de curând că Australian Open e ultimul turneu la care va participa înainte să se retragă. Sloane Stephens, locul 6 WTA, Serena Williams, locul 16 WTA, Madison Keys, locul 17 WTA, şi Venus Williams, locul 40 WTA.

Potrivit tragerii la sorţi din iulie, echipa României de Fed Cup va întâlni, în weekend-ul 9-10 februarie 2019, în deplasare, echipa Cehiei, în sferturile de finală ale Grupei Mondiale a Cupei Federaţiei. Întâlnirea dintre cele două reprezentative va avea loc la Ostrava. Cehia s-a impus în finala Fed Cup în anii 1975, 1983, 1984, 1985, 1988, 2011, 2012, 2014, 2015, 2016, 2018.