Cehia își caută „ulița” spre semifinale cu Danemarca. Ce titlu poate lua chiar și eliminată. Cote neașteptate

Cehia are meci greu cu Danemarca în sferturile EURO 2020, dar poate lua un titlu și dacă va fi eliminată.
30.06.2021 | 21:06
Cehia isi cauta ulita spre semifinale cu Danemarca Ce titlu poate lua chiar si eliminata Cote neasteptate

Încet, încet, dar sigur și… trist, EURO 2020 se îndreaptă spre final. Cu bucurii și dezamăgiri, cu stadioane pline sau supuse arbitrar distanțării de pandemie, cu goluri de poveste, cu ratări de basm, cu cartonașe galbene (parcă mai puține ca niciodată la acest nivel) și roșii, cu penalty-uri ratate (parcă mai multe decât niciodată la acest nivel), cu destule surprize…

…Ca, de exemplu, numele „grele” din „Grupa morții”, Franța, Germania, Portugalia, care au… „murit” în etapele eliminatorii. Sau chiar Țările de jos (ex-Olanda) și Suedia, care își câștigaseră grupele, dar au fost și ele trimise în vacanță de adversare mai puțin cotate cu șanse, dar mai inspirate și mai… norocoase.

Printre acestea, inspirate și norocoase, se numără și Cehia, învingătoarea puțin scontată a optimii cu Țările de Jos, 2-0 clar în 90 de minute. După ce în grupă n-a rupt gura târgului EURO 2020: 2-0 cu Scoția, 1-1 cu Croația și 0-1 cu Anglia și calificare de pe locul 3.

Echipa antrenată de Jaroslav Silhavy va căuta celebra „uliță cehă” a anilor ’20-’30 din secolul trecut împotriva Danemarcei în sferturile EURO 2020, tocmai în Azerbaidjan, la Baku, sâmbătă, 3 iulie, de la ora 19:00. Întâlnire care va desemna o semifinalistă putem spune „surpriză”, ținând cont nu numai de forma de moment, rezultatele recente sau valoarea loturilor, dar și de locurile din clasamentul FIFA (40 Cehia și 10 Danemarca).

• 4,19   3,30   2,18   sunt cotele BETANO pentru „1,X,2” la meciul Cehia – Danemarca

Patrik Schick, un gol mai mult și un loc mai… jos decât Romelu Lukaku în cotele BETANO pentru „golgheterul EURO 2020”

Cehul Patrik Schick a marcat 4 goluri și este pe locul 2 în clasamentul golgheterilor la EURO 2020. Cu doar o „plasă” mai puțin decât Cristiano Ronaldo, care mai poate înscrie doar la FIFA 21, din fotoliul de acasă.

Cu toate acestea, cotele BETANO îl plasează pe locul 3 în privința șanselor de a deveni cel mai prolific marcator la EURO 2020, sub vedeta portugheză și sub belgianul Romelu Lukaku, care a înscris doar 3 goluri la EURO 2020.

Cotele BETANO pentru golgheterul EURO 2020

1. Cristiano Ronaldo (5 goluri) – 2,50
  2. Romelu Lukaku (3 goluri) – 5,00
  3. Patrik Schick (4 goluri) – 6,00
  4. Raheem Sterling (3 goluri) – 8,00
  5. Cirro Immobile (2 goluri) – 25,00

De cealaltă parte, danezul Kasper Dolberg a marcat două goluri în cea mai clară victorie din optimi, 4-0 cu Țara Galilor și are a noua cotă BETANO la titlul de golgheter EURO 2020, nici mai mult, nici mai puțin de 100,00.

Numai că atacantul danez al lui Nice are mai multe șanse să joace cel puțin un meci mai mult decât cel ceh al lui Bayer Leverkusen, „șansele” Cehiei să fie eliminată în sferturi fiind peste cele din semifinale.

Cote BETANO pentru etapa eliminării Cehiei la EURO 2020

• Sferturi – 1,55
  • Semifinale – 3,00
  • Finală – 7,50

Etapele eliminării Cehiei la turnee finale EURO*

• EURO 1960: semifinale (4 echipe) / 0-3 cu URSS în semifinale, 2-0 cu Franța în finala mică.
  • EURO 1964 – 1972: nu s-a calificat.
  • EURO 1976: finală  (4 echipe) / 3-1 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda) în semifinale, 2-2 și 5-3 la loviturile de departajare cu Germania de Vest (RFG).
  • EURO 1980: semifinale (8 echipe) / 0-1 cu Germania de Vest, 3-1 cu Grecia, 1-1 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda), locul 2 în grupă, după Germania de Vest, 1-1 și 9-8 la loviturile de departajare cu Italia în finala mică.
  • EURO 1984-1992: nu s-a calificat.
  • EURO 1996: finală (16 echipe) / 0-2 cu Germania, 2-1 cu Italia, 3-3 cu Rusia, locul 2 în grupă, după Germania, 1-0 cu Portugalia în sferturi, 0-0 și 6-5 la loviturile de departajare cu Franța, în semifinale, 1-1 și 1-2 după prelungiri cu Germania.
  • EURO 2000: grupe (16 echipe) / 0-1 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda), 1-2 cu Franța, 2-0 cu Danemarca, locul 3 în grupă, după Țările de Jos (pe atunci Olanda) și Franța.
  • EURO 2004: semifinale (16 echipe) / 2-1 cu Letonia, 3-2 cu Țările de Jos (pe atunci Olanda), 2-1 cu Germania, locul 1 în grupă, 3-0 cu Danemarca în sferturi, 0-1 cu Grecia după „golul de argint” în prelungiri cu Grecia.
  • EURO 2008: grupe (16 echipe) / 1-0 cu Elveția, 1-3 cu Portugalia, 2-3 cu Turcia, locul 3 în grupă, după Portugalia și Turcia.
  • EURO 2012: sferturi (16 echipe) / 1-4 cu Rusia, 2-1 cu Grecia, 1-0 cu Polonia, locul 1 în grupă, 0-1 cu Portugalia în sferturi.
  • EURO 2016: grupe (24 de echipe) / 0-1 cu Spania, 2-2 cu Croația, 0-2 cu Turcia, locul 3 în grupă.

* În perioada 1960 – 1992 a făcut parte din Cehoslovacia.

• „Alături de un lot de jucători obișnuiți cu turneele finale de juniori și de tineret, tipi puternici, deciși, agresivi și extrem de disciplinați tactic, Cehia are pe bancă și un selecționer foarte bun. Un om care a făcut o selecție rațională, a ales cu grijă primul 11 și l-a modificat rar în cele patru meciuri. Dispunere 4-5-1, în care singura schimbare, funcție de adversar, o vedem la triunghiul de la mijlocul terenului. Când cu vârful în sus (4-2-3-1), când cu vârful în jos (4-3-3)” – Andrei Vochin
  • 32 de meciuri a jucat Cehia (inclusiv perioada în care a făcut parte din Cehoslovacia) la turneele finale ale Campionatului European (9 din 15) înainte de EURO 2020: 13 victorii, 6 egaluri, 13 înfrângeri, golaveraj 42-43
  • 18,00 este cota BETANO pentru „finala Italia – Cehia”, cea mai mică dintre cotele în care Cehia apare într-o „împerechere” pentru finală
  • 30,00 este cota BETANO pentru „Cehia câștigă EURO 2020”

• (P) 6,00 este cota BETANO pentru „Cehia este eliminată la penalty-uri la EURO 2020”. Vezi toate cotele aici!