Cei mai buni marcatori români de peste hotare în 2019. Alexandru Mitriță, bătut de Liviu Antal

26.09.2019 | 16:33
Cei mai buni marcatori romani de peste hotare in 2019 Alexandru Mitrita batut de Liviu Antal
Topul celor mai buni marcatori români de peste hotare în 2019. Mitriță, bătut de Antal. Sursa foto: hepta.ro

Alexandru Mitriță, cel mai în formă stranier al momentului, are evoluții excelente peste ocean la New York City FC, în Major League Soccer. Fostul jucător al Universității Craiova a ajuns deja la 12 goluri în prima ligă americană și se anunță o soluție pentru naționala în pană de idei a lui Cosmin Contra. Mitriță nu este însă cel mai bun marcator român de peste hotare, fiind depășit de un fost campion al României, Liviu Antal.

Într-un top cel celor mai buni marcatori români care evoluează în străinătate, Alexandru Mitriță a urcat pe locul 2, grație hattrick-ului său de senzație din ultima etapă de Major League Soccer. ”Mitri-goal” a fost omul-meciului New York City – Atlanta United 4-1. Fostul jucător al Craiovei a deschis scorul în minutul 14, iar după 7 minute l-a majorat. Tripla sa a fost desăvârșită în minutul 34.

Mitriță are în acest sezon 13 goluri marcate pentru New York City, el marcând o dată și în duelul din US Open Cup contra celor de la DC United. Cel mai bun marcator român de peste hotare din acest sezon vine din Lituania și este un fost campion al României cu Oțelul. Liviu Antal, 30 de ani, are 16 goluri marcate pentru Zalgiris Vilnius (12 în campionat, 3 în Cupă și unul în Europa League).

Clasamentul celor mai buni marcatori români din străinătate. Mitrea, fundașul golgheter din Slovacia

Liviu Antal și Alexandru Mitriță nu sunt singurii români din afara țării cărora le place golul. Pe lângă ei mai avem și alți atacanți, mijlocași și chiar fundași care au marcat destul de mult în acest sezon. Un caz aparte de semnalat este cel al fostului stelist Bogdan Mitrea. Ajuns în Slovacia, la Spartak Trnava, Mitrea a fost pus căpitan, iar asta i-a dat curaj. În nouă etape de campionat, Mitrea e vice-golgheterul primei divizii cu 5 goluri.

Topul marcatorilor români din afară țării (campionate, cupe interne și cupe europene):

1. Liviu Antal (Zalgiris Vilnius, Lituania) – 16 goluri (25 de meciuri)
  2. Alexandru Mitriță (New York City, MLS) – 13 goluri (29 de meciuri)
  3. Claudiu Keșeru (Ludogoreț, Bulgaria) – 11 goluri (8 meciuri)
  4. Dorin Rotariu (Astana, Kazahstan) – 7 goluri (24 de meciuri)
  5. Aurelian Chițu (Daejeon, Coreea de Sud – Liga secundă) 6 goluri (20 de meciuri)
  6. Gheorghe Grozav (Kisvarda, Ungaria) – 5 goluri (6 meciuri)
  7. Bogdan Mitrea (Trnava, SLovacia) – 5 goluri (9 meciuri)