Sorin Dumitrescu
în Fotbal international
07/02/2019, 11:00
Cel mai haios gol al zilei s-a marcat în Cupa Angliei! Video. Colegul lui Florin Andone a înscris cu… organul genital GALERIE FOTO
Golul zilei în Cupa Angliei. L-a înscris cu organul genital Glenn Murray de la Brighton în meciul cu West Bromwich

Cel mai haios gol al zilei de miercuri, 6 februarie, s-a marcat în Cupa Angliei, la partida rejucare dintre West Bromwich Albion și Brighton, formație la care evoluează internaționalul român Florin Andone. Meciul s-a terminat după 120 de minute cu sucesul lui Brighton cu 3-1, la finalul timpului regulamentar tabela indicând 1-1. Florin Andone este cel care practic a trimis partida în prelungiri, pentru că a reușit să egaleze în minutul 82, după ce gazdele, din liga a doua, marcaseră cu patru minute mai devreme.

Dar faza care a provocat o grămadă de reacții amuzante pe rețelele de socializare, fiind scoasă în evidență și de paginile de sport ale tabloidelor din Insulă, s-a petrecut în minutul 104, atunci când Brighton a preluat conducerea. Veteranul “pescărușilor”, Glenn Murray, a marcat primul din cele două goluri ale sale, dar într-un mod cu totul aparte.

Cel mai haios gol s-a marcat cu un minut înainte de finalul primei reprize de prelungiri

Se vede foarte clar cum jucătorul lui Brighton introduce balonul în plasa porții adverse cu organul genital. Imaginile sunt clare, fără nici un echivoc și sunt confirmate de multitudinea de reacții de pe net. A fost o centrare de pe partea stângă, un fundaș de la West Bromwich a atins mingea, care s-a ridicat un pic și practic l-a lovit pe Murray în organul genital, de unde a ricoșat în plasa porții goale.

Golul zilei în Cupa Angliei. Florin Andone a trimis meciul în prelungiri, dar pentru un gest nesporiv ar putea fi suspendat

Tot Murray avea să risipească spre final orice emoție, cu un al treilea gol. În privința lui Florin Andone, care și-a făcut datoria, ducând partida în prelungiri, românul s-ar putea să aibă probleme. El a avut un gest nesportiv față de Leon Balogun, care i-a scăpat arbitrului, însă sunt destule probabilități ca el să fie chemat în fața Comisiei de disciplină și să fie suspendat.