Cel mai slab început de meci pentru Simona Halep din ultimii ani! Doar 3 dintre primele 16 puncte ale meciului cu Elina Svitolina au fost câștigate

Francisc Oprea
în Tenis
30/10/2019, 13:03
Simona Halep a fost condusă cu 0-3 de Svitolina în primul set. Sursă Foto: Twitter

Simona Halep a început modest meciul cu Elina Svitolina, al doilea din Grupa Violet de la Turneul Campioanelor. Jucătoarea din Ucraina a câștigat 13 dintre primele 16 puncte ale jocului cu Halep și a condus cu 3-0.

Halep, start modest cu Svitolina

După victoria cu Bianca Andreescu, Simona Halep o întâlnește pe Elina Svitolina în al doilea meci al Grupei Violet de Turneul Campioanelor. Adversară este Elina Svitolina, cealaltă câștigătoare din prima rundă. Jucătoarea din România a început modest meciul, reușind să câștige doar trei dintre primele 16 puncte.

Svitolina a servit prima în meciul cu Halep și a câștigat game-ul fără probleme, 40-0. Jucătoarea din Ucraina a câștigat și pe serviciul advers, iar după doar câteva minute scorul se făcea 3-0, după un game câștigat la 0.

După începutul ceva mai modest, Simona a dat semne de revenire. Halep și-a făcut pentru prima dată serviciul, iar game-ul următor a reușit să-l câștige la 0, chiar pe serviciul Elinei. Forma bună a fost continuată și în al șasea game al meciului, câștigat de Simona, scor 40-30.