Cele mai tari 10 meciuri ale ultimului deceniu în fotbal. Incredibilul Germania-Brazilia de la CM 2014, episoade spectaculoase din ”El Clasico” și dueluri din cupele europene, prezente în top. VIDEO

24.12.2019 | 14:39
Cele mai tari 10 meciuri ale ultimului deceniu in fotbal Incredibilul GermaniaBrazilia de la CM 2014 episoade spectaculoase din El Clasico si dueluri din cupele europene prezente in top VIDEO
Cele mai tari 10 meciuri ale ultimului deceniu în fotbalul mondial. Sursa foto: goal.com

Fotbalul mondial ne-a oferit în ultimul deceniu o serie de meciuri extrem de spectaculoase și de dramatice, care vor rămâne mereu în memoria fanilor. De la incredibilul Brazilia – Germania 1-7 de la Cupa Mondială din 2014, episoadele spectaculoase din ”El Clasico” și până la încleștările de înalt nivel din Champions League, fotbalul ne-a oferit o serie de partide mai mult decât memorabile.

Cele mai tari 10 meciuri ale ultimului deceniu în fotbalul mondial

Într-un top 10 al celor mai atractive meciuri jucate în ultima decadă avem dueluri din cele mai tari competiții: Campionatul Mondial, UEFA Champions League, La Liga, Premier League și Europa League.

Numele implicate în aceste întâlniri sunt și ele printre cele mai mari. Avem campioane mondiale (Germania, Brazilia), câștigătoare de mari competiții continentale (Real Madrid, Barcelona), precum și jucători și antrenori de clasă, ca Messi, Ronaldo sau Mourinho.

Top 10 al celor mai tari meciuri ale deceniului în fotbalul mondial:

1. Brazilia – Germania 1-7 (semifinală Cupa Mondială 2014)

În iulie 2014, pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte, gazda Cupei Mondiale, Brazilia, era umilită de viitoarea campioană a lumii, Germania. Fără vedeta Neymar, accidentat contra Columbiei, Selecao a fost călcată în picioare.

După numai 29 de minute, tabela indica un ireal 0-5. Golurile partidei au fost înscrise de: Muller (11), Klose (23), Kroos (25, 26), Khedira (29), Schurrle (69, 79) – Oscar (91`). Germania a scris istorie la Belo Horizonte, fiind prima națională care înscrie 7 goluri într-o semifinală a Cupei Mondiale.

2. Manchester City – QPR 3-2 (Premier League 2013)

Finalul sezonului 2012-2013 din Premier League a fost unul de infarct. ”Cetățenii” aveau meci acasă cu Queens Park Rangers și depindeau doar de ei pentru primul titlu după 44 de ani.

În duelul cu londonezii, City s-a văzut campioană la pauză, atunci când conducea cu 1-0. QPR a revenit și conducea în minutul 90+1 cu 2-1. Drama a venit însă în prelungiri, atunci când elevii lui Pellegrini au revenit senzațional prin golurile lui Edin Dzeko și Kun Aguero.

3. Barcelona – Real Madrid 5-0 (La Liga, 2010)

În fața a 100.000 de spectatori, catalanii lui Pep Guardiola i-au aplicat o lecție de fotbal marelui Jose Mourinho. A fost un meci în care Messi şi colegii săi au defilat pe Camp Nou.

Golurile victoriei trupei blaugrana au fost marcate de Xavi (9), Pedro (17), David Villa (54, 56) și Jeffren (90).

4. Barcelona – PSG 6-1 (Liga Campionilor, 16-imi, 2017)

În martie 2017, Barcelona a reușit cea mai tare revenire din istoria competițiilor europene, învingând PSG cu 6-1 pe Camp Nou. După 0-4 pe Parc des Princes, echipa lui Luis Enrique avea nevoie de o minune în returul din Catalonia. Și aceasta a venit.

La capătul unui meci de infarct, Barcelona a trecut a întors scorul din tur și a trecut cu 6-1 de campioana Franței, PSG. Pentru catalani au marcat Suarez 3, Kurzawa 40 (autogol), Messi 50 (penalti), Neymar 88, 90+1 (penalty) si Sergi Roberto 90+5, în timp ce pentru oaspeți a punctat Cavani 62.

5. Real Madrid – Barcelona 2-3 (La Liga, 2017)

6. Liverpool – Dortmund 4-3 (Europa League, sferturi, 2016)

După 1-1 în turul din Germania, Liverpool și Borussia Dortmund au oferit un adevărat thriller pe Anfield Road. După Istanbul 2005, fanii lui Liverpool au avut parte de o noua revenire senzațională din partea favoriților.

Englezii au întors incredibil soarta meciului cu Borussia Dortmund, din sferturile Europa League. Conduși cu 3-1 în prima parte a reprizei secunde, cormoranii s-au impus cu 4-3, reușind să se califice în careul de ași al competiției cu 5-4 la general.

7. Barcelona – Chesea 2-2 (Liga Campionilor, semifinale, 2012)

În aprilie 2012, Barcelona a ratat dramatic calificarea în finala UEFA Champions League din sezonul 2011-2012. După 0-1 pe Stamford Bridge, Messi & compania erau dați mari favoriți la retur.

Golul lui Fernando Torres din final rămâne unul de referință în istoria acelui sezon. Dincolo, Messi a avut o evoluție modestă, ratând și un penalty.

8. Barcelona – Inter 1-0 (Liga Campionilor, semifinale, 2010)

Semifinală cu scandal, dramatism și goluri în Liga Campionilor în sezonul 2009-2010. După 3-1 pe San Siro, Inter mergea pe Camp Nou pentru a apăra un avantaj destul de consistent.

Cu Jose Mourinho pe bancă, italienii, la care Cristi Chivu a fost integralist, Inter a pierdut cu 0-1, însă și-a luat biletele pentru finală grație turului.

9. Newcastle – Arsenal 4-4 (Premier League, 2011)

În februarie 2011, Newcastle și Arsenal au oferit unul dintre cele mai tari meciuri din istoria Premier League. Condusă cu 4-0, echipa gazdă a revenit spectaculos.

Regretatul Cheick Tiote a stabilit scorul final, 4-4, cu un gol de senzație marcat în repriza secundă. Patru goluri a marcat Newcastle în 22 de minute în acel meci cu ”tunarii” lui Wenger.

10. Chelsea – Tottenham 2-2 (Premier League, 2016)

Una dintre cele mai spectaculoase bătălii londoneze s-a dat în 2016. Tottenham avea la un moment dat 2-0 pe terenul lui Chelsea, după golurile lui Kane și Son.

Spurs încă sperau la titlu în acel sezon. Garry Cahill și Eden Hazard au egalat însă și trupa lui Pochettini și-a luat adio de la primul trofeu Premier League din istorie.