Razvan Nicolae
in Fotbal international
06/01/2019, 20:33
Cele mai tari faze din Cupa Angliei! Arbitru aruncat peste reclame, fault de MMA şi lacrimile lui Fabregas! Video GALERIE FOTO
Cele mai tari faze din Cupa Angliei. Cesc Fabregas a jucat ultimul meci pentru Chelsea

Turul trei din Cupa Angliei a oferit câteva faze tari, de care îşi vor aminti cu siguranţă fanii fotbalului englez. Granzii nu au avut emoţii şi au obţinut calificarea în 16-imile de finală, fază care se va disputa la finalul lunii ianuarie. Cu toate acestea, Fulham şi Cardiff City, echipe din Premier League, au fost umilite de echipe din ligile inferioare şi au părăsit competiţia prematur.

Manchester City şi Tottenham Hotspur au reuşit scoruri astronomice în meciurile jucate cu Tranmere, respectiv Roterham. Cele două formaţii din Premier League s-au impus cu scoruri identice, 7-0. Arsenal, Chelsea sau Manchester United au obţinut, la rândul lor, calificarea în 16-imile Cupei Angliei fără prea mari emoţii.

Le primeşti GRATIS cu revista TAIFASURI! Faimoasele GHEARE DE BUCĂTĂRIE au ajuns și în România! Americanii nu pot trăi fără ele! Detalii AICI

Cele mai tari faze din Cupa Angliei. Arbitru aruncat de un jucător peste reclame

Prima selecţie din cele mai tari faze din Cupa Angliei vine de la meciul Woking – Watford 0-2. În minutul 48 al partidei disputate pe terenul echipei din liga a şasea, Isaac Success, atacantul oaspeţilor, l-a împins pe arbitrul tuşier şi l-a aruncat peste reclamele aflate pe marginea terenului. Fotbalistul de 22 de ani nu a fost avertizat pentru gestul comis, însă fanii l-au criticat pe Twitter. “Ce arogant, putea măcar să-l ajute”, “Un gest urât, fără fair-play” sau “Merita un galben pentru mizeria asta”, au fost câteva dintre reacţiile de pe internet.

Lacrimi la Chelsea – Nottingham 2-0

Chelsea a obţinut fără emoţii calificarea în 16-imile Cupei Angliei, însă doi dintre jucătorii echipei antrenate de Maurizio Sarri au ieşit de pe teren în lacrimi. Ruben Loftus-Cheek a fost primul care a părăsit gazonul, după ce a suferit o accidentare, şi a început să plângă în momentul în care se îndrepta spre banca de rezerve. Cesc Fabregas a trăit un moment emoţionant în minutul 86, când a fost înlocuit cu N’Golo Kante. Spaniolul a jucat ultimul meci în tricoul londonezilor şi urmează să semneze cu AS Monaco.

Fault de MMA în Norwich – Portsmouth 0-1

Norwich era favorită să obţină calificarea în 16-imile de finală ale Cupei Angliei, însă startul meciului a fost unul ratat. În minutul 15, Grant Hanley a fost eliminat după un fault brutal, cu toate că fundaşul de 27 de ani se ruga de arbitru să-i dea doar un cartonaş galben.

Alexis Sanchez, fază comică în Manchester United – Reading 2-0

Alexis Sanchez a fost titular în meciul Manchester United – Reading 2-0 şi i-a pasat decisiv lui Romelu Lukaku la al doilea gol al “diavolilor”. După 64 de minute, Ole Gunnar Solskjaer l-a scos de pe teren şi l-a introdus pe Marcus Rashford. În momentul în care s-a aşezat pe banca de rezerve, chilianul a ocupat locul antrenorului norvegian, iar acesta i-a arătat imediat care îi este locul.

Arbitrul asistent s-a accidentat în Manchester City – Roterham 7-0

În minutul 19 al meciului de pe “Etihad”, fanii celor două formaţii au fost martori la un moment rar. Meciul a fost oprit pentru câteva zeci de secunde după ce s-a accidentat, iar al patrulea arbitru a fost nevoit să-i ia locul.