Celtic a făcut show înainte de returul cu CFR Cluj! Scoţienii avertizează: “O maşinărie de goluri letală!” Video

Razvan Nicolae
in Fotbal international
10/08/2019, 16:40
Celtic a făcut show înainte de returul cu CFR Cluj

Celtic a făcut show înainte de returul cu CFR Cluj din turul 3 preliminar al Ligii Campionilor. Campioana Scoţiei a ajuns la 12 goluri marcate în Premiership, după ce formaţia antrenată de Neil Lennon a spulberat-o pe Motherwell, scor 5-2.

Celtic este în mare formă înainte de meciul cu CFR Cluj. 100% procentaj la şuturi pe poartă

Înainte de returul cu CFR Cluj, care se va juca marţi, de la ora 21:45, Celtic a reuşit un meci aproape perfect cu Motherwell. Chiar dacă gazdele au marcat primele, campioana Scoţiei s-a răzbunat şi a marcat de cinci ori prin Kristoffer Ajer, Leigh Griffiths, James Forrest, Odsonne Edouard şi Ryan Christie. La 5-1, Liam Donnelly a marcat al doilea gol al lui Motherwell, reuşind dubla în faţa lui Celtic.

Atacul lui Celtic a fost mortal în meciul cu Motherwell, iar jucătorii lui Neil Lennon au reuşit să aibă procentaj de 100% la şuturi pe poartă, fiecare acţiune concretizându-se în gol. “Este o maşinărie de goluri letală. Celtic a marcat cinci goluri în care nu au arătat foarte bine”, a punctat Tom English, redactor-şef al BBC Sport Scoţia.

Neil Lennon: “În a doua repriză am fost magnifici”

La finalul meciului Motherwell – Celtic 2-5, Neil Lennon a analizat prestaţia jucătorilor săi. Antrenorul campioanei Scoţiei a lăudat prestaţia din a doua repriză, dar şi-a criticat fotbaliştii pentru felul în care au început partida.

“Sunt mulţumit. A fost o prestaţie foarte bună şi am remarcat câteva performanţe individuale. Singura critică este legată de cum am început meciul. Am jucat slab în primele 15 minute. După ce am rezolvat lacunele, echipa a arătat foarte bine. În repriza a doua am fost magnifici. Am marcat 12 goluri în primele două meciuri, nu pot să cer mai mult. Mă bucur că am marcat cinci goluri după deplasarea de miercuri şi am reuşit acest lucru cu cinci jucători diferiţi”, a declarat Neil Lennon. În tur, CFR Cluj şi Celtic au terminat la egalitate, scor 1-1. Îți place NOUL FANATIK.RO? Citește AICI ȘTIREA MOMENTULUI!